| Skett a întrebat:

Salut,

cum pot sa cant rapid acordurile de la chitara clasica.

4 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Studiu, cat mai mult studiu, exercitii de digitatie etc. incearca tot felul de combinatii, de tempouri etc

| GregHouse a răspuns:

Dureaza pana inveti sa canti repede. Exercitii zilnice, si nu doar 10-15 minute, macar 30 de minute. Partea buna este ca ai corzi de nylon, nu te dor degetele. Incearca tot felul de progresii, mai intai pe ritm simplu de 4 timpi, apoi poate un ritm de vals. Incearca mai intai cu cele din care se deriva. De ex.: din La minor in Do major, din Mi minor in Mi major si in La minor, din La minor sau Mi (minor sau major, nu conteaza) in Re minor. Apoi fa combinatii gen Sol major - Do major - Re major - Fa major. Astea sunt de baza, Restul vor veni de la sine happy

| Skett explică (pentru GregHouse):

Eu incerc sa cant acordurile G C si D in 4 timpi adica cu durearea nu e o problema si nici ca nu-s e aud bine ca le la fac perfect da n-am viteza pur si simplu

| alecsandor a răspuns:

Salut, in primul rand vei avea nevoie de timp si disciplina + de exercitiu / studiu. Iti recomand sa incepi cu sugestiile din acest articol: http://www.lectii-de-chitara.ro/......ordurilor/ si sa nu lasi sa treaca zi fara sa petreci macar 20 de minute exersand schimbarile de acorduri. Spor!