| AndreyutzZ_9616 a întrebat:

Am 2 boxe(inalte) si un subwoofer...nu stiu ce as putea face cu ele... M-am gandit sa fac un sistem 2.1 dar nu stiu cum. Daca aveti niste idei mai bune sau sa imi facetiu un plan pentru a creea un sistem, v-as fi recunoscator. Multumescwinking.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

In cazul asta n-ai nevoie de cine stie ce amplificare. Stai linistit ca subwooferul nu are 200W si nici nevoie de ei pe amplificare. Daca subwooferul are intrari high-level poti lega sistemul la un amplificator stereo (ceea ce ar fi indicat sa cumperi). Preturile incep de la ~300 Ron pentru un SH decent si urca pe la ~800 Ron pentru un amp nou decent. In schimb trebuie sa te asiguri ca subwoofer-ul are acele iesiri, mai trebuie un cablu interconnect si cativa metri de cablu pentru boxe, plus o placa de sunet daca nu detii una dedicata.

7 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Cine naiba sa-ti faca "un plan" daca tu specifici ca ai numai "2 potcoave si un cui"? Or fi pasive, or fi active? Oare ai doar tweetere-le sau full range? Ce model sunt oare? Cam multe de ghicit, nu crezi?

| AndreyutzZ_9616 explică (pentru Utilizator1234):

Hei! Scuze ca nu am specificat...sunt pasive, full range subwoofer pasiv bluetech 200w 8ohm, inaltele 40w 8ohm fiecare.

| Utilizator1234 a răspuns:

Sa o luam cu incetisorul. In primul rand, daca sunt pasive ai nevoie de amplificator/receiver. In al doilea rand, ma indoiesc ca pe o pereche de incinte sunt doar tweetere (tweetere-le redau inaltele). Mai exista desigur posibilitatea in care ai o pereche de sateliti de la nu stiu ce sistem si sunt full range (care dupa nume ar trebui sa redea inalte si medii numai ca nu au obiceiul sa o faca). Spune-mi si modelul incintelor ca sa stiu cu ce se mananca si alea. Si un buget pentru amplificare.

| AndreyutzZ_9616 explică (pentru Utilizator1234):

Pe incinta nu scrie nimic, pe boxa scrie doar w si ohmi...in fine boxele au fost la un microsistem, nu am un buget fix

| AndreyutzZ_9616 explică (pentru Utilizator1234):

Am tot ce imi trebuie in afara de amplificator! Multumesc!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru AndreyutzZ_9616):

In cazul asta n-ai nevoie de cine stie ce amplificare. Stai linistit ca subwooferul nu are 200W si nici nevoie de ei pe amplificare. Daca subwooferul are intrari high-level poti lega sistemul la un amplificator stereo (ceea ce ar fi indicat sa cumperi). Preturile incep de la ~300 Ron pentru un SH decent si urca pe la ~800 Ron pentru un amp nou decent. In schimb trebuie sa te asiguri ca subwoofer-ul are acele iesiri, mai trebuie un cablu interconnect si cativa metri de cablu pentru boxe, plus o placa de sunet daca nu detii una dedicata.

| Ammizzu a răspuns:

Eu am doua boxe pe birou si subwooferul il am sub birou

| AndreyutzZ_9616 explică (pentru Ammizzu):

Ok...eu nu stiu cum sa le fac sa functioneze ca un sistem 2.1. Boxele stau degeaba.