| anonim_4396 a întrebat:

Salut am început si eu sa cant la acele aplicații de pe magazin play numite "Drum pads", totusi eu nu pot cânta cu două maini.
Pot cânta cu două doar dacă apăs simultan, dar dacă încerc sa cant gen sa spunem "1, 2,3,2,1,2,3,2,1, 2,3" cu mana stânga si cu dreapta "5, 6,6,5,5,6" nu pot, ma încurc, nu pot fii atent la două maini.
Uitați cum canta tipul ăsta, nu inteleg cum să cant folosindu-mi ambele mâini: https://youtu.be/eYajOCATBRw
Dacă apas repede cu stânga, si încerc cu dreapta sa apas mai lent mă încurc sau încep să apăs si cu dreapta repede.

1 răspuns:
| ash87 a răspuns:

Ciao! Incearca sa nu-ti propui mare lucru (cel putin la inceput), lasa mainile sa zburde, si in timp o sa vezi ca lucrurile simple devin usoare, si o sa descoperi miscari care iti produc satisfactie si pe care nu le-ai fi putut premedita, daca-ti oferi singur liberate! Daca totusi vrei neaparat sa studiezi ceva, incearca sa te misti putin mai incet decat ritmul obisnuit al corpului tau, si sa-ti pui mereu intrebarile:
1. Ce pad imi vine sa apas?
si 2. Care dintre degete vrea sa apese padul respectiv?
De multe ori miscarea instinctuala e mult mai satisfacatoare decat cea logica! Incearca sa faci doar lucruri care te fac sa te simti bine. Nu e ca in viata, la PAD n-ai cum sa gresesti! happy