| Jigokunokishi a întrebat:

Am o chitara acustica Epiphone si m-am hotarat sa-i schimb corzile pentru ca n-au fost schimbate de un an. Dupa ce le-am schimbat am observat ca daca lovesc putin mai "agresiv" sa zic asa corzile atunci bazaie cam urat vreo 4 dintre ele. Corzile pe care le-am pus acum au fost cumparate acum un an, dar n-au fost folosite pana acum. Ar putea fi de la corzi acest fretbuzz sau din cauza grifului? Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Dupa ce ai schimbat corzile ai indreptat griful din tija de reglare?
Daca nu, inseamna ca este griful indoit inspre afara. Asa ca trebuie desfiletata putin tija de reglaj. Nu stiu cat de mult; asta ar trebui sa afli singur. Nu face ajustaje ale tijei mai mari de 180 de grade.

| Jigokunokishi explică (pentru MateiSebastian):

Nu l-am indreptat din tija, o sa incerc. Tija e cea care e pe acolo pe unde-i capul chitarei, nu?

| MateiSebastian a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Da. Ori la cap, ori in cutia de rezonanta.

| Jigokunokishi explică (pentru MateiSebastian):

Mersi frumos happy

| MateiSebastian a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Cu placere! happy