| Ionut7743 a întrebat:

Salut, am o chitara acustica si dupa vreo 3 luni de folosire mi s-a rupt prima coarda.
Am schimbat-o si acum are un "bazait" (buzzing) ciudat. Ce sa ii fac sa sunt normal?

6 răspunsuri:
| Uxellodunon a răspuns:

Bazaie fara sa o apesi pe nici un fret sau bazaie cand o apesi pe anumite freturi?

Daca bazaie fara sa o pui pe fret, e de la "prăguş" (nut). Daca inainte nu bazaia, inseamna ca ai pus o coarda mai subtire decat prima. Presupun ca e o chitara ieftina, caz in care lucrurile astea se pot intampla des. In cazul asta trebuie sa pui o coarda de aceeasi marime ca si prima.
Daca tot bazaie, trebuie sa o duci la un lutier sa pileasca pragusul.

| Ionut7743 explică (pentru Uxellodunon):

Bazaie fara sa apas pe fret. chitara este de la ibanez (https://www.mcmusic.ro/......orii.html) si am luat corzi tot de la ibanez (https://www.mcmusic.ro/......tica.html) si am pus coarda 1 din set...
nu prea ma pricep ca e prima data cand schimb si pe head unde se prinde cand am strans s-a indoit putin mai ciudat, poate sa fie si asta o problema?

| Ionut7743 explică (pentru Ionut7743):

Corzile sunt Ibanez IACS6 light si chitara este Ibanez V50NJP-NT.
eu am pus link direct de la produs dar vad ca nu duc unde trebuie

| Uxellodunon a răspuns (pentru Ionut7743):

Da, se poate sa o fi pus prost tu cand ai schimbat-o. Cel mai bine ar fi sa te duci cu ea la MC music. Daca are cum zici tu, 3 luni, e inca in garantie.
Daca ai pus prost coarda, iti vor arata ei cum se pune si eventual le vor schimba si pe restul (trebuie schimbate o data la cateva luni)
Daca e cum am presupus eu, de la pragus problema, ar trebui sa il regleze ei, pentru ca e in garantie.

Iti recomand pentru data viitoare corzi de la rotosound pentru simplul fapt ca iti da o coarda subtire in plus in caz ca rupi una
https://www.mcmusic.ro/......stica.html

Uite si un video informativ despre schimbarea corzilor https://youtu.be/2fPrnwS9qi4

Daca vrei sa vorbim mai in detaliu, sa trimiti poze etc, da-mi un mesaj privat.

| Ionut7743 explică (pentru Uxellodunon):

Am rezolvat, aparea pe tunner ca e in tune dar nu era destul de intinsa. multumesc de ajutor.
Corzile pe care mi le-ai dat sunt mai bune decat cele de la ibanez (pe care le am )?

| Uxellodunon a răspuns (pentru Ionut7743):

Nu pot sa zic daca au un sunet mai bun sau daca rezista mai mult, nu le-am comparat si nici nu cant pe acustica, dar sunt practice pentru ca au o coarda de rezerva. Ca pret sunt cam la fel. Nu te gandi prea mult la fineturi de genul asta, e mai important sa canti bine pe ele.