| anonim_4396 a întrebat:

Salut am o intrebare, care ar fi muzica metal sau heavy metal? Funda si vot.

5 răspunsuri:
| CristiSeeker a răspuns:

Putin cam neclara intrebarea ta. Totusi, voi incerca sa raspund prin exeple. Parintii hard rock/metal sunt considerati: Black Sabbath, Led Zeppelin si Deep Purple, cele mari 3 trupe britanice. Apoi vine Jimi Hendrix, cel ce a reinventat chitara electrica. Lemmy Kilmister si al sau Mötorhead aduc un nou suflu metal-ului, in anii '70. Apoi Metallica porneste trend-ul thrash* metal, cu mari influnente Black Sabbath, tinzand spre un metal intre heavy si thrash*. Pe rand, vin Meadeth, Slayer si Antharx spre a forma (impreuna cu Metallica) The Big 4 of Thrash* Metal. Cam asta este istoria metal-ului, pe scurt.

| OskarRM a răspuns (pentru CristiSeeker):

THrash metal, frate...nu trash.

| CristiSeeker a răspuns (pentru OskarRM):

Corect, greseala mea. Rectific, THRASH*winking.