| regecaisa a întrebat:

Salut,am o statie(amplificator) watt:120x5
Deci,se incalzeste repede si tare, e normal?
Am legat la ea un tub de bass activ(i-am scos amplificatorul din subwoofer si l-am legat direct la subw) 1600w, iar 2 boxe de 60w si mai am o nelamurire, daca e 120x5 asta ar veni ca are 600w?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cum se numește acel "(amplificator) watt:120x5"?

| regecaisa explică (pentru sierra1):

Am uitat sa specific, scuze laughing
Sony STR-DE695

| regecaisa explică (pentru sierra1):

Am uitat sa specific, scuze laughing
Sony STR-DE695

| sierra1 a răspuns:

"120x5 asta ar veni ca are 600w?"

corect!

| regecaisa explică (pentru sierra1):

Si e normal sa se incalzeasca asa tare? nu afecteaza cu nimic, volum maxim. Ma ingrijoreaza temperatura

| sierra1 a răspuns (pentru regecaisa):

Impedanța boxe să fie 8 Ω

| regecaisa explică (pentru sierra1):

Da,e de 8ohm

| sierra1 a răspuns (pentru regecaisa):

E ok

| Andrey550 a răspuns:

Daca corespunde impedanta boxelor cu ceea ce scoate amplificatorul/stația stai fara griji nu ai ce sa strici/arzi. Orice lucru care se fabrica este gandit sa functioneze in anumiti parametrii. Unele amplificatoare incep sa functioneze la capacitatea maxima abia dupa ce ating o temperatura mai inalta exact ca si la masina. Abia dupa ce urca temperatura la 90 de grade motorul functioneaza in conditi optime.