| moaradevant a întrebat:

Salut, as vrea sa imi cumpar o chitara si nu stiu daca clasica sau acustica. clasica e mai ieftina, iar eu nu prea mai am bani acum si as opta pentru cea clasica. voi ce imi recomandati?

5 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Chitara clasica este pentru muzica clasica si flamenco, presupun ca nu asta ai de gand sa canti, de aceea iti recomand chitara acustica, este pentru muzica rock/pop/folk etc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosti muzica, care este relativa lui do major?

| VladGH a răspuns:

Nu conteaza ce chitara iti iei, sunt aceleasi chitari doar ca sunetul este diferit, dar tehnica este aceiasi. Oricum daca iti place si vei studia mai departe o sa le ai pe ambele ( te asigur ), fiecare din ele are rostul sau. Nu mai pierde timpul, cumpara cea care iti convine si daca intr-adevar iti place, vei cinta din suflet cu care nu ar fi ea. Bafta! Am fost si eu in pielea ta happy

| mircea22b a răspuns:

Exista ceva forum, RGC(romanian guitarist...). I-ti spun aia la teroie pana iti creste iarba in caciula. Sunt in stare sa se si certe pentru asta, cu injuraturi politicoase si tot tacamul. Nu cred ca ai cum sa cumperi din prima chitara care ti se potriveste cel mai bine. Ia-o pe cea mai ieftina si peste vreo 3=5 ani o sa iti dai seama cam ce ai vrea de la o chitara.