| Danel17ceao a întrebat:

De curan,mi-am cumparat o vioara si de cate ori frec arcusul pe corzi nu se audete nimic interesant, decat un sunet enervant...Am inteles ca trebuie sa frec la ea pana se uzea(tin sa mentionez ca e prima data cand,cant la acest instrument)
Daca vi s-a mai intamplat si voua, astept sfaturi...Dau funda!
Multumesc!

1 răspuns:
| AlexAllex a răspuns:

Salut.
1.Acordezi vioara. Nici eu nu stiu fara un Violin Tuner. Gasesti si online pe net scriind " Online Violin Tuner ". Vezi sa nu invarti mult de cheite.
2.Strange firele de la arcus.
3.Cu Sacazul acela freci de sus pana jos pana vezi ca s-a depus un praf alb pe arcus.
4. Apesi cu degetele pe corzi tare iar cu arcusul mai incet... nici sa impingi corzile in jos, nici sa nu se auda nimic.
5. Daca nici sa nu merge, mai repeta o data, nu are cum big grin.
Ce-ti explic aici stiu din propria experienta, si eu am trecut prin asta. Sper sa reusesti ca vioara e un instrument frumos, asta evident, daca reusesti sa canti la ea...