| Vasile1000 a întrebat:

Salut, imi doresc sa achizitionez un acordeon, dar nu stiu cateva lucruri(sunt incepator si acesta va fi primul meu acordeon) :
1.marca conteza? (un hohner sau alta marca consacrata chiar este mai bun sau este doar publicitate? Si daca da, de ce?) Puteti sa-mi dati exemple de cateva marci mai bune?
2. un acordeon de 1800 lei este mai slab calitativ decat unul de 2500-3000 lei?(cu acelasi nr. de basi, clape etc.)
3. sunt acordeoanele second-hand o alternativa? Daca da, imi puteti da niste sfaturi?
Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

1. Normal ca, conteaza. Mari acordeonisti crezi ca au acordeoane scumpe degeaba?

Roland este o firma destul de respectata de acordeoane, dar nici hohner nu este de ignorat pentru un incepator. Roland este o firma respectata care nu face doar acordeoane. Face si piane digitale si mai multe.

2. Poate da, poate nu. Depinde de firma si de acordeon. Iti sugerez sa iei pe cineva cu tine, pe cineva care se pricepe atunci cand vrei sa cumperi un acordeon. Cauta pe cineva care are experienta cu acest instrument, doar el iti poate spune diferenta dintre 2 acordeoane testandu-le. Este greu sa spui doar vazand din poze daca un acordeon e mai bun decat altul.

3. Desigur, dar din nou, ar trebui sa faci achizitia impreuna cu sfatul cuiva care se pricepe.

Eu nu-s acordeonist, doar ca ma pasioneaza muzica si instrumentele muzicale si cunostiintele astea ti le pot oferii si eu. happy