| UnNumeCaToateAltele a întrebat:

Salut,numa ce m-am apucat de ascultat metal. Eram rapper inainte dar nu-mi mai place rappu,pur si simplu un prieten ma indrumat spre rock. Ascult Heavy metal,nu trupe ca si Metallica sau Iron Maiden. AScult manowar,dio,led zeppelin,etc. Numa ca ma inspaimanta lucrurile. Nu sunt foarte religios,nu merg la Biserica,dar cred in Dumnezeu imi mai fac si eu cruce,cate o rugaciune. Dar daca esti metalist nu inseamna neaparat ca esti satanist,nu? Ca tot ma freaca gandul asta, toata lumea primeste metalu ca pe un lucru rau dar nu e asa..Si Led Zeppelin -Stairway to Heavean,e adevarat cu mesajul acela satanic? Ca nu prea inteleg, si ma inspaimanta aceste lucruri din spatele melodiilor.

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Deci poti sa iti bagi *** in prostia aia cu mesajul inversat.Stairway to heaven este o melodie foarte frumoasa si e considerata cea mai buna melodie rock.Eu nu pricep unde ar fi mesajul intors invers,chiar nu pot intelege!
Asa, scuze ca am folosit cuvant obscen, dar m-am saturat de afirmatia asta.
Sa revenim la metal, si eu eram la fel ca tine, ascultam rap inainte si dupa aceia am ascultat melodia asta:https://www.youtube.com/watch?v=0a0mT1udjZU
si m-a impresionat peste masura.Adica am vazut cata emotie poate fi in melodia aia.Si era rock. Apoi am descoperit altele si am observat acelasi lucru.Pur si simplu,rockul/metalul este foarte diferit de celelalte genuri. Exprima emotie,sensibilitate foarte mare,ceea ce in cacatul de pop si dubstep si house nu intalnesti.
Pe rock poti sa plangi,sa sari in sus, sa spargi, sa fi nervos...
In timp, daca te ti de rock, o sa vezi ca metallica si iron maiden sunt trupe foarte foarte bune.Metallica cel putin cea din trecut ca acum s-au schimbat mult.I-a si tu informatii despre trupele astea 2 si vezi ce au putut face de-a lungul timpului.
Faza cu rockul e satanis, ma enerveaza.Imi vine sa-mi sparg capul de toti peretii.E adevarat ca black-ul are mesaje satanice si cei mai multi sunt satanisti dar asta nu e o regula! Eu zic sa asculti in continuare ca merita!
Trupe recomandate:Korn(cei vechi,adica inainte de the path of totality,desi sunt unele melodii care imi plac si de acolo),SOAD(System of a down),Rammstein,Slayer,Metallica(asculta frate ca merita,nu stiu de ce spui ca nu asculti de parca ar fi o prostie de genul one direction),Iron maiden(aceeasi poveste),Black Sabbath,Sepultura,Paradise lost,Cannibal corpse,Venom,Dimmu borgir,Pantera(foarte tare),Stone sour,Ac dc, slipknot, Megadeth, Testament, Motorhead.

Rock on! \m/

| UnNumeCaToateAltele explică (pentru Deaad):

Dasta nici nu prea ascult MEtallica si Iron Maiden,nu mi se par cine stie ce fel de trupe,sunt legendare. Apreciez doar fizolofia din spatele versurilor! Eu ascult MELO DEATH METAL si Heavy Metal,Inainte ascultam rap ca un nebun, dar nu mai ascult de loc de o saptamana si ceva. Doar Heavy si Melo death. big grin Avansai destul de rapid la Melo Death ca am un prieten care mi-a construit baza bine. big grin Si ascult si trupe de la tine de acolo. SI Kalmah, sa nu uitam. big grin Numa ca na, si un prieten mi-a explicat mai multe despre Metallica si nu mi se par cine stie ce, canta mai mult trash slabut. big grin Mersi mult! big grin

| Deaad a răspuns (pentru UnNumeCaToateAltele):

Se scrie thrash.Trash inseamna gunoi.Thrash-ul e unul dintre cele mai bune genuri dupa parerea mea.Nu e preferatul meu dar mai ascult.Asculta Pantera sau Testament si sa vezi acolo thrash!

| UnNumeCaToateAltele explică (pentru Deaad):

Da,ascult. Doar Testament imi place. happy Scuze, mancai o litera din greseala.laughing

| Termopile a răspuns (pentru Deaad):

Tot RAPul e baza. În industria muzică din 2019 muzica se împarte în două genuri mari și late RAP și Restul. RAP e muzica bună și restul, restul e restul. Deci RAPul pe RAP poți fi nervos, poți fi trist, poți fi fericit, etc o grămadă de emoții diferite într-un singur gen muzical. Eu unul iubesc RAPul. RAP 4ever. Vă recomand să reveniți la RAP pentru că el e baza. Credeți-mă, iar dacă tot ziceți că nu vă place RAPul spuneți-mi și mie ce rapperi ascultați voi dacă fix rockul cel mai groaznic gen muzical va atras, înseamnă că voi ascultați numai rapperi de mână a două sau a treia. Îmi fine treaba voastră faceți ce vreți.

14 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Unde ți-e personalitatea? Crezi că poți fi manipulat de o piesă?

| RockNbeer a răspuns:

Te consideri atat de inapt incat consideri ca o melodie iti poate schimba punctele de vedere?
Te asigur ca daca un artist vrea sa transmita vreun mesaj satanic,o face cat se poate de vizibil,la fel cum fac si crestinii si musulmanii si mortii ma-si in melodiile in care-si lauda zeii.
Am sa repet pentru a mia oara,muzica are un singur rol,sa te binedispuna,in momentu' in care afirmi ca ar avea si un alt rol, devi full retard.
Chestia aia ce-ai vazut-o tu pe site-ul ala de spalati pe creier, ii o penibilitate de cel mai inalt nivel.
Poti asculta absolut orice iti doresti sa asculti, muzica nu-ti poate face absolut nimic, depinde doar de tine daca doresti sa te conformezi asupra stereotipurilor atribuite ascultatorilor genului.

| UnNumeCaToateAltele explică (pentru RockNbeer):

Da,pur si simplu ca ar trebui sa gandesti prea mult ca sa faci asa ceva, si cu ce rost? Crezi ca aia pana la urma s-ar fi gandit ca cineva le va asculta melodie invers? Sa fim seriosi, mersi oricum! big grin

| Narcis2007 a răspuns:

Doar black metal poti spune ca e satanist, restul nu prea

| mODIN a răspuns:

Compara Led Zeppelin cu asta: https://www.youtube.com/watch?v=KptyZw3Yagk
Acum ti se mai pare o trupa satanica?

| Byucc a răspuns:

Si eu sunt tot crestina si ascult metal. Nu, nu inseamna ca esti satanist. Muzica nu are treaba cu religia. Exista genuri (Black metal) care intr-adevar au mesaje sataniste gen. Heavy Metal este genul ala mare in care intra toate trupele care canta metal, deci Metallica si Iron Maiden sunt tot Heavy Metal. Auditie placuta!

| UnNumeCaToateAltele explică (pentru Byucc):

Da,dar nu inteleg..Cum e si melodia lui Zeppelin e tot heavy, dar ascunde mesaj satanic. Oricum nu ma las de Heavy doar de asta, imi place prea mult.happy Numa ca vreau sa inteleg.

| Termopile a răspuns:

Bă eu zic să rămâi tripat pe RAP că aici e calitatea, nu la rockeri aia care urlă de parcă le toarnă cineva motorina în cap.

Zvonurile sunt reale, rockul chiar nu e bun.
Pur și simplu revi la RAP.

| Yoku a răspuns:

Pe tine nu trebuie sa te intereseze ce spune lumea, ca esti satanist, ca esti pletos, ca esti jegos, ca nu stiu ce, tu o stii pe a ta, una si buna. Si mie mi se spune de ani buni, si? Iar ingrijorarile astea religioase ale tale o sa treaca la un moment dat daca iti pui putin mintea la contributie, nu-i bai asa eram si eu la inceput, nu te condamn, ma speriam cand auzeam ceva din categoria extrem metal-ului, acum il ascult cu cea mai mare placere si nu prezint nici cel mai mic semn de satanism, eu pur si simplu ma bucur de muzica.Acum ce pot spune...incearca sa nu renunti la ceea ce iti place din cauza majoritatii care v-a incerca sa te readuca "pe calea cea buna".

Cat despre Stairway to heaven, tind sa cred ca este vorba doar despre o interpretare a vreunui fanatic, hai sa fim seriosi, daca stam sa ne gandim putin, nimeni nu ar sta sa faca versuri in asa fel incat date pe reverse sa aiba vreun mesaj anume, ei muncesc enorm sa compuna versurile in sine dar sa mai lucreze si la un lucru de genu, e deplasat...