| UltimaPloaie a întrebat:

Salut, spuneti-mi va rog ceva informatii despre Puya. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| adelelili1605 a răspuns:

Membru al formației La Familia[1].

Puya, pe numele său real Dragoș Gărdescu, s-a născut pe 22 iulie 1979, în București[1]. A crescut alături de cei trei frați ai săi în cartierul Balta Albă, învățând de mic „regulile nescrise ale străzii"[1].

Activează pe scena hip-hop din anul 1995[2]. Primul album l-a lansat alături de La Familia în 1997, intitulat Băieți de cartier, iar primul contract semnat cu o casă de producție l-a avut la vârsta de 17 ani[2].În 2003 Puya a fost reținut în Belgia, la Bruxelles[3]. El a fost cercetat pentru că ar fi făcut parte dintr-o rețea de falsificatori de carduri[3]. Cântărețul a fost eliberat după patru luni de închisoare pentru că s-a plătit o cauțiune[3].

În luna septembrie a anului 2010 iubita lui pe nume Melinda a născut o fetiță, cântărețul devenind astfel tătic[4]. Cei doi s-au cunoscut în 2006, când Melinda terminase clasa a XII-a și se pregătea de balul de absolvire[5].La data de 3 Februarie 2008, Puya a devenit președintele Organizației de Tineret a Partidului Verde

| UltimaPloaie explică (pentru adelelili1605):

Multumesc anticipat. Chear eram curioasa sa aflu ceva despre el. Iti multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

E un cocalar.

| hideaway a răspuns:

Puya este un cântăreț hip-hop din România, care a devenit cunoscut că membru al formației La Familia.

Date generale despre Puya

Nume: Dragoș Gardescu, aka Puya
Data nașterii: 22 iulie 1979
Locul nașterii: București

Cine este Puya?

Puya, pe numele sau Dragoș Gardescu, s-a născut pe 22 iulie 1979, în București. A crescut alături de cei trei frați ai săi în cartierul Baltă Albă, Salajan, învățând de mic "regulile nescrise ale străzii".

Puya a avut de tânăr preferințe muzicale că: 2 Pac, 50 Cent, Snoop Dogg, Eminem, Dr.Dre.

În 1996 l-a cunoscut pe Tudor Sisu și au înființat formația La Familia, care s-a bucurat de mare succes la public și în scurt timp, cei doi cântau în deschiderea concertelor BUG Mafia.

Puya a cântat că solist într-o piesă a celor de la BUG Mafia, "Până când moartea ne va despărți", care s-a detașat de tot ce era până în acel moment pe piață din România.

La Familia și-au găsit propriul stil, fără să caute facilul și au înregistrat primul album "Băieți de cartier", care a avut mare succes.

Un videoclip care zice multe despre ceea ce vor băieții de la La Familia a fost "Tupeu de borfaș", urmat apoi de "Nicăieri nu-i că acasă".

Următoarele albume: "Nicăieri nu-i că acasă", "Bun venit în paradis", "Dumnezeu e băiat de cartier (oare?)" le-au consolidat imaginea lui Sisu și Puya.

Au urmat albume extrem de bine "închegate" muzical și la fel de bine vândute: "Familiarizează-te", "Că la noi -EP", "Punct și de la Capăt", "Foame de bani".
La Familia a avut neînțelegeri grave cu cei de la BUG Mafia, care au înregistrat numele formației în "contul" lor. Astfel cei doi băieți nu au mai putut folosi "La Familia", intitulându-se simplu: Sisu&Puya.

În 2003, Sisu a fost condamnat la 5 ani de închisoare pentru consum și trafic de droguri de mare risc, însă viața merge mai departe.

Puya a continuat activitatea muzicală, iar acum cei doi băieți sunt hotărâți să o ia de la capăt, indiferent ce se comentează la adresă lor.

Pe 28 aprilie 2009, Puya a venit, la invitația celor de la Apropo.ro, la un videochat, unde a discutat liber cu fanii și a făcut un grătar.

| UltimaPloaie explică (pentru hideaway):

Wau...multumesc multmult mult!

| hideaway a răspuns (pentru UltimaPloaie):

N-ai pentru ce.