| Cpri69 a întrebat:

Am 14 ani, cant la chitara, si nu stiu cum sa fac sa cant la chitara si sa si cant cu vocea in acelasi timp.
Ma incurc in chitara, parca schimb putin ritmul si uit melodia, ce sa fac sa nu ma mai incurc?

Răspuns Câştigător
| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Am mai raspuns cuiva recent, care canta la pian. Inregistreaz'te cantand doar la chitara. Apoi asculta si incearca sa intri cu vocea peste. O sa-ti dai seama daca chitara pierde ritmul sau tu cu vocea. Inveti ascultandu'te happy Succes!

| DanY3L2002 a răspuns (pentru Stavi_Alex_1987):

Eu fiind cel cu pianul si intr-adevar chiar m-ai ajutat mult, eu zic ca meriti Funda!

| Stavi_Alex_1987 a răspuns (pentru DanY3L2002):

happy ma bucur!
nu ma omor dupa funde. Am atatea prin casa in perioada asta...albe, rosii, roz. laughing

4 răspunsuri:
| syd a răspuns:

Alege-ti piese simple, mai ales din punct de vedere armonic. Identifici notele cantate cu vocea, construiesti o armonie la chitara pentru ele si apoi le canti deodata. Incepe cu un ritm usor la chitara (1 strum la fiecare bataie sau 1 strum la 2 batai) si apoi complica-l daca vrei.

| Cpri69 explică (pentru syd):

Am reusit si fara d-astea, repetand melodia de o gramada de ori, dar cred ca ar fi fost mai usor cum zici tu decat sa stai o zi intreaga laughing