| AnDr3D33aLoV3 a întrebat:

Am si eu o dilema. Este adevarat ca muzica rock este satanica? Am citit un articol in care scria ca muzica rock trebuie evitata deoarece contine astfel de mesaje si in plus contine instrumente zgomotoase. Eu ascult in general muzica japoneza iar trupele mele preferate sunt gen rock, mai exact Oshare kei. Dar imi creeaza o stare de bine si ma fac sa zambesc si in plus au mesaje frumoase. Si in plus am vazut niste filmulete cu niste trupe care ar baga oamenii in transa. Va rog mult spuneti-mi daca ascultati asa ceva :
http://www.youtube.com/watch?v=0EKvrzf10ts
http://www.youtube.com/watch?v=ISxZFX2RslA&feature=relat ed
si pop-rock:
http://www.youtube.com/watch?v=PShNC3GZETA
ce parere aveti? La prima melodie sunt versurile traduse in engleza.

Răspuns Câştigător
| Norvegianul a răspuns:

Chestia cu "rock-ul e satanist" e inventata de fanaticii religiosi, de preoti pentru a nu-si pierde oamenii. Daca un om in care ai incredere (in cazul nostru preotul, tu fiind crestin) zice ca ceva nu este bine, din instinct il asculti fara sa te gandesti "ma, poate nu are dreptate".
In primul rand, cand zici "rock" nu prea imi dau seama despre ce e vorba. Rock-ul nu poate fi satanist. Satana este un personaj biblic, inamicul lui Dumnezeu. Dumnezeul biblic nu exista. Deci, nu ai de ce sa-ti faci griji. Totusi, subgenul de metal in care vei gasi referiri multe la personajul asta este black metal-ul, un subgen care nu are atat de multi fani precum alte subgenuri. Ar mai fi death metal-ul gen Cannibal Corpse, trupa care canta despre pedofilie, necrofilie, cadavre, sex cu minore moarte, etc. :))
Probabil ai citit "satanismul in muzica rock". E o carte de toata jena ce sperie copiii prosti si adultii si mai prosti, creduli. Aia zic ca AC / DC inseamna Antichrist / Death to Christ :)) Cat de penibil sa fii?
In fine, uite aici niste melodii care pot fi numite "sataniste":
http://www.youtube.com/watch?v=-uk7Rg8RduM
http://www.youtube.com/watch?v=joEAb_y7ZYA
http://www.youtube.com/watch?v=t8roxM1k02g
Ce mi-ai dat tu sunt chestii linistite :)) Nu-ti fa atatea griji, asculta ce-ti place si documenteaza-te mai mult despre religie.

13 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da forate adevarat, muzica rock e cea mai expusa la satanism, pentru ca nu suna bine suna satanic, si nu numai muzica rock si cea pop, nu vezi staruri ca Rihanna si multi altii care promoveaza perversiunea si etc toate GUNOAIELE SI PROSTIILE lor, in fine happy ai GRIJA ce asculti.Peace out ٩(●̮̮̃•)۶

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca intrebi rockeri fi sigur ca vor lua partea rockului, dar rockul are radacina satanista.

| aliceinchains a răspuns:

Eu nu ascult j-rock, nu-mi place, în general doar rock și metal.
Și nu, muzica rock nu e satanică. Nu mai citi tot felul de prostii după site-uri creștine, orientează-te spre altceva. Instrumente zgomotoase? Care, chitara, tobele etc? Nu sunt deloc așa. Muzica rock nu trebuie "evitată" doar pentru că spune X chestia asta, nu conține mesaje satanice, există chiar și rock creștin, unde se vorbește despre Dumnezeu și religie în general. Melodii în care se vorbește despre Satan, Iad etc., deja intrăm în sfera metal-ului, iar nici acolo nu-s toate genurile, în general black metal-ul, gen Gorgoroth, a căror membri sunt sataniști. Și apropo, și satanismul e o religie, la fel ca toate celelalte.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Rock-ul inseamna libertate, iar religia inseamna sclavagism, deci normal ca preotii discrediteaza muzica rock.
PS: Nu ii mai asculta pe japonezii astia.

| AnDr3D33aLoV3 explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Scuze dar nu o sa ma las de muzica japoneza. NICIODATA!

| Clauvdgg a răspuns:

O fii! Dar daca asculti nu inseamna ca esti satanistawinking

| 98Enigma a răspuns:

Faza cu muzca rock e total falsa...Si parerea mea de rock'u japonez...Pai e cam ciudat laughing

| GoldCobra a răspuns:

Da o sa vina dracu sa asculte cu tine muzica.iti convine? majoritatea lumii zic ca rockul e satanist pentru ca sunt inchisi in sfera lor de prostie sau sunt indoctrinati de crapa. in fiecare gen muzical exista si trupe sataniste de exemplu in pop rihanna. sau muzica comerciala din ziua de azi si ea e impotriva religiei pentru ca e plina de dezbracate care canta despre betie si bani si sex. deci rockul e mai bun, parerea mea.

| DemonvsAngel a răspuns:

Și eu ascult rock si e o tâmpenie faza ca rock-ul e satanism sau care care ascultă rock sunt satanisti.Biserica spune aceste tampeni pentru a avea sau a nu pierde oameni deoarece daca nu au oameni nu au bani.Fiecare gen de muzica are cate o parte mai intunecata care vb despre lucru mai cum sa zic mai triste, care vorbesc despre lucruri diferite si vazute de oameni care au creierul plin de prostile bisericii, comerciantilor sau a reporterilor.Rock inseamna sa traiesti viata, sa ai sentimente extreme, sa stii ca esti libera, dar si ca esti diferita.Si melodile care le-ai dat nu prea sunt rock dupa mine sunt ok daca iti plac, dar mi se par prea colorati si prea simpatici.Fiecare cu gusturile lui.

| WoodenCross97 a răspuns:

Asta zic pocaitii si preotii aia rasuciti! depinde de gen.

| Moderato16 a răspuns:

Hei dacă tot asculți muzica japoneza... poți sa încerci și k-pop. e muzica coreeana. încearcă big bang sau nuest sau 2ne1, sunt foarte tari .....nu sunt rock dar merg și rock-ul nu e satanic

| AndrewBadBoy a răspuns:

E fake faza ca'i muzica satanica. Cum au mai zis si altii, numai preotii si pocaitii zic acest lucru, eu ascult muzica rock mai bine de 3 ani si ascult toate genurile: alternative, hard, metal, chiar si j-rock, recent am aflat de o trupa numita The GazeTTe si imi place foarte mult. Fiecare asculta ce vrea my brother laughing, peace man peace sign

| AlyDemony1990 a răspuns:

Frate nici eu nu stiu, eu ascult metalica unforgiven 1.2, nothing else matters si one in rest eu si rockul nu prea avem ce discuta