| vasibufu93 a întrebat:

Am si eu o problema mare. Vreau sa conectez un microfon dinamic si un pc la un amplificator.Semnalul de la microfon este amplificat de urmatorul preamplificator:http://roelectronica.blogspot.ro/......implu.html si merge fara probleme dar cand conectez intrarea de la pc se anuleaza microfonu.conectarea intre semnale am incercat-o si direct si ca in poza http://www.google.ro/......tp?/search tot la fel.
Daca puteti dati-mi si mie rezolvarea k chiar nu mai stiu ce sa fac.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ce amplificator ai? Mixerul e de cacao.
Dacă ai amplificator cu intrare de microfon nu mai nevoie de mixer.

| vasibufu93 explică (pentru Arthur):

Folosesc Philips fa569(http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-home/Philips%20FA569/amp.htm).are intrare microfon si functioneaza.ideea era sa pot conecta la alta intrare si microfon si pc.de aceea am creat acel preamplificator care face sa mearga microfonul pe oricare alta intrare.problema este k nu stiu cum sa conectez semnalele intre ele sa nu se anuleze(cel de la pc pe cale de la preamplificator).as dori o schema ceva simplu daca se poate.am citit in alta parte ca daca inseriezi pe fiecare linie audio ( fie ca e de la mic sau de la PC ) un condensator de 100n apoi o rezistenta de 22k si apoi legi capetele impreuna ar functiona.este adevarat?

| Arthur a răspuns:

Ai aici o schemă : http://www.google.ro/......tp?/imgres
Pare complicată dar nu este aşa. Sper să te descurci.
Înainte de acest lucru încearcă să apeşi la staţie două komutatoare odată ( de exemplu microfon şi CD sau altceva ). Pentru a reveni apeşi alt komutator rămas neapăsat.
Dacă funcţionează şmecheria, poţi controla nivelul volumului din PC iar microfonul rămâne cu semnal fix, reglabil din volumul staţiei.

| vasibufu93 explică (pentru Arthur):

Nu merg doua canale deodata.am gasit alta varianta.am gasit ceva mixer de mic si audio in dar pe mono ca si schema data de tine.dar o sa fac doua montaje pentru right si left.si asa o sa se rezolve si faza cu anularea semnalelor.este rezolvarea acolo.

| Arthur a răspuns (pentru vasibufu93):

Ok, pe PC ai semnal stereo, dar la microfon este mono.
Nu pierde timpul cu improvizaţii pentru că nu merită. Vei avea dezadaptări de impedanţă iar banda de frecvenţe se va îngusta, vei avea în final un sunet mediocru dacă nu prost. Problema nu este cu semnalul de la microfon care pentru voce are nevoie de o bandă audio limitată, ci cu semnalul de la alte surse ( PC de ex. ) care este puternic influenţat de calitatea traseului audio. Staţia este destul de bună, sper că ai şi boxe pe măsură aşa că nu merită improvizaţii.
Ai aici ceva ieftin şi bun : http://www.mivarom.ro/......r10-p-3714