| ionutz9912 a întrebat:

as dori sa invat sa cant la pian, dar nu dispun de scoli sau profesori de pian in zona, imi puteti recomanda un site de unde pot invata? De preferat in romana, dar e ok si in engleza, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ash87 a răspuns:

Poti incerca pe youtube, sunt multe lectii de pian. Totusi, daca alegi sa inveti de la cineva, trebuie sa-ti asumi ca o sa ai tendinta sa suni ca persoana aia, si majoritatea profesorilor n-au nicio ezitare sa-ti spuna ce cred EI ca e bine sau rau.

Ma ocup cu muzica de multi ani, cant si la pian, si cunosc muzicieni din toate stilurile si varstele. Tendinta majoritatii e sa sune toti la fel, un cliseu nesfarsit...

Sfatul meu: prelungeste perioada asta de explorare individuala, preferabil la nesfarsit. In felul asta o sa ramai cu sentimentul de satisfactie, si tot ce faci o sa vina din tine, nu din ideile altuia. Nu-i nimic mai rau decat sa incerci sa satisfaci pe altcineva, mai ales in domeniul asta al creativitatii. Nu-ti ajunge ca faci pe plac parintilor si profesorilor? Mai incolo o sa vina si seful, tot asa, mereu nesatisfacut. Fii tu insuti, macar aici!winking