| Jason321 a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar un sistem audio pentru pc care sa se auda tare si clar adica ceva sa se auda din "drum" sa scot vecinii din casalaughing. Ce mi-ati recomanda? Dar sa aiba si bass si inalte si toate... sau m-am mai gandit sa-mi iau 2 boxe pasive si o statie? bugetul intre 1000- 1800 de lei. Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Acel site comercializeaza aparatura audio pentru sonorizari (a se intelege zgomote puternice si calitate 0). Incinte pasive gasesti pe AVStore, HifiCenter, Jack-Fi, etc (majoritatea in Bucuresti). Insa repet, pentru gusturile tale nu cred ca-ti va place acel tip de sunet. Amplificatoare SH gasesti pe olx sau audioweb. Daca vrei incinte pasive + amp, poti incerca o auditie la showroom-ul magazinelor de mai sus. Nu ai nici o obligatie si personalul te poate ajuta in orice decizie. Alta optiune ar fi sa-ti dau datele de contact ale unei cunostinte din Ploiesti care are un set-up entry level Hi-Fi decent, cu niste incinte cu accent pe bas si anume Wharfedale Diamond 9.2.

11 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

1. Reproducerea buna a sunetului nu consta doar bas si inalte. Soundstage, spatialitate, separatie corecta, medii, s.a.m.d. sunt aspecte foarte importante.
2. Specifica ce dimensiune are camera. Orice sistem audio, fie el si de >10.000 EUR poate suna prost in camera nepotrivita.
3. Defineste ce cauti la un sistem audio. Ori bubuiala, ori bas corect, ori liniaritate ori "full bass and treble".
4. Daca poti intinde bugetul pana la 1800 RON, cea mai buna varianta este amp SH + incinte pasive noi. In schimb acest lucru depinde foarte mult de punctul 3.
5. Domnisoara lovemeoana vorbeste prostii.

| Jason321 explică (pentru Utilizator1234):

Camera are vreo 20mp este un living, caut bass si treble, sa se auda perfect da, pot intinde bugetul pana pe la 1800ron dar ma gandesc boxele pasive si stati vor da basul si treble? mersi de raspuns

| Jason321 explică (pentru Utilizator1234):

As prefera mai mult un sistem 2.1 pentru muzica dar puternic...

| Jason321 explică (pentru Utilizator1234):

Un prieten are un divoom revo5 parca are vreo 60w rms dar se aude foarte bine si cred ca il are de vreo 2-3 ani as vrea ceva cam de 2 ori cat acela...

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Jason321):

Desi muzica nu va fi redata niciodata corect de un sistem 2.1 multumedia, eu voi incerca sa fiu cat se poate de obiectiv in recomandarile pe care ti le fac. In primul rand un amp + 2 incinte de raft pasive chiar si entry level (~1000 Ron) vor reda intotdeauna sunetul mai muzical si mai corect decat orice sistem multimedia (cele pentru PC cu amplificare incorporata). In schimb, pentru preferintele tale nu cred ca se preteaza un astfel de sistem din doua motive: 1. nu au basul de subwoofer; 2. presiunea sonora va fi dictata de amplificator, iar pentru 20 mp si volum ridicat e greu sa gasesti un amp SH decent si ca putere si ca sunet. N-am auzit de divoom in viata mea si crede-ma ca am ascultat si testat mai multe scule audio decat imi pot aminti, deci nu pot avea nicio parere despre acel sistem.

Eu iti pot recomanda urmatorul Edifier pentru ceea ce cauti tu, in sensul ca subwoofer-ul e foarte potent, iar satelitii sunt decenti si cu mult peste ce gasesti pe Z906 sau alte sisteme multimedia de genul. Este unul din putinele sisteme 2.1 care suna bine si care are si sateliti capabili sa reproduca medii si inalte (dupa cum vezi, sunt pe 2 cai si sunt din lemn).

http://www.pcgarage.ro/boxe/edifier/s730d-black/

| Jason321 explică (pentru Utilizator1234):

Aha, ce zici de sistemul audio 2.1 edifier s530d 145 w rms? Am mai vazut ca ai recomandat si trust tytan. si undeva unde le pot asculta?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Jason321):

S530D are subwoofer-ul mai slab decat S730D si puterea mai mica. In rest, e cam acelasi concept pe sateliti si redarea sunetului in general. S530D-ul e o varianta foarte buna daca ti se pare prea scump S730D-ul. Trust Tytan e un 2.1 de recomandat in bugetul de 250-300 Ron. Edifier erau intr-un timp la showroomul eMAG, dar vad ca acum le-au scos din magazin. Acum vad ca il gasesti la Caro sau poti incerca S330D la Altex.

| Jason321 explică (pentru Utilizator1234):

Aha,am auzit cum se aude s530D,destul de bine, dar ce zici de 2 incinte pasive + o statie sh/noua, este o investie destul de mare si nu prea vreau sa ma grabesc...si un site serios de unde le pot lua, am vazut pe valmari93SRL este in ploiesti...ms pentru raspuns.

| Jason321 explică (pentru Utilizator1234):

Deja mi-am luat s730d-ul de pe pcgarage, astept sa vina, multumesc multe pentru sfaturi man cred ca s730d e o algere bine abia astept l-am auzit la un restaurant acum cateva seri si... mi-a placut mult inca odata mersi pentru timpul acordat si sper sa ne mai auzim bafta numa bine.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Jason321):

Acel site comercializeaza aparatura audio pentru sonorizari (a se intelege zgomote puternice si calitate 0). Incinte pasive gasesti pe AVStore, HifiCenter, Jack-Fi, etc (majoritatea in Bucuresti). Insa repet, pentru gusturile tale nu cred ca-ti va place acel tip de sunet. Amplificatoare SH gasesti pe olx sau audioweb. Daca vrei incinte pasive + amp, poti incerca o auditie la showroom-ul magazinelor de mai sus. Nu ai nici o obligatie si personalul te poate ajuta in orice decizie. Alta optiune ar fi sa-ti dau datele de contact ale unei cunostinte din Ploiesti care are un set-up entry level Hi-Fi decent, cu niste incinte cu accent pe bas si anume Wharfedale Diamond 9.2.

| lovemeoana a răspuns:

Http://www.bizoo.ro/......si-sd-card eu am spart un geam din cauza bassului si a volumului maxim...activele sunt mai bune decat pasivele

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/boxe-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa