| Gr3y3ras a întrebat:

in special Thunderstruck! Dupa muuulte luni in care m-am gandit la ce chitara electrica sa imi cumpar, si la ce amplificator, si dupa ce mi-am strans si banii (1500 lei ), am ajuns la a vrea sa imi iau chitara Ibanez GRG 170dx si unul dintre amplificatoarele line6 spider sau peavey vypyr 15. Dar acum intrebarile care mi le pun sunt:

1. E buna chitara laughing?
2. Care dintre cele 2 amplificatoare este mai bun si de ce?
3. Combinatia dintre chitara si amplificatoarele astea e buna?

2 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Hai ca m-am amuzat, ma bucur ca va plac prostiile pe care le mai zic eu pe-aici:))). Nu mai tin minte sigur daca ti-am recomandat eu amplificatoarele, dar astea-s primele mele recomandari in bugetul asta. Eu am mers mereu pe peavey, le-am testat pe amandoua (acasa am peavey, la studio nu stiu de ce pe langa vox-ul mare, avem si un line 6) si e o diferenta destul de mare. Pe mine m-a impresionat mereu peavey-ul, acum cant pe esp ec1000 - boss gt10 - peavey si am un ton nebun, cred ca o sa-l tin pentru. tot restul vietii, pur si simplu n-am nevoie de nimic mai mult, mereu cand am avut concerte am avut amp-ul asigurat sau un panou de amplificare (mixer +boxe), deci nu-mi trebuie nimic mai mare, e perfect, ia-l pentru ca n-o sa regreti, te obisnuiesti si cu efectele.Eu deja din prima luna de cand l-am luat am inteles ce fac efectele (majoritatea existente pentru chitara), in timp ce alti chitaristi, cu mai multa experienta imi cereau sfaturi. Am avut noroc, aveam vreo 12 ani si mersesem cu tata la magazinul de muzica, si mi l-a recomandat baiatul. Acum daca nu ma insel s-a scumpit destul de mult, eu dadusem 550, acum cred ca e 650, ma rog, mai e o faza, poti sa astepti ceva timp, urmarind piata SH pentru a-l scoate si la 250-300 lei, eu asa as face, dar sunt multi, poate si tu faci parte dintre ei, care n-au incredere pur si simplu, eu doar amp-ul, prima chitara si cablurile (si penele, desigur) le am noi, in rest, procesoare, pedale, chitare, cine stie ce mai am pe-acolo, huse, case-uri, toate-s SH si n-am luat niciodata teapa, dar respect decizia tuturor, pe unii nu-i lasa parintii sa cumpere (acum, mai mult glumind, nici pe mine nu ma lasa tata sa vand nimic, chiar daca am trecut de varsta in care putea sa-mi interzica, dar ii respect alegerea si n-o sa vand nimic:)), intr-un fel e mai bine, mi-ar fi dor si de o pedala). Deci amp mai bun pana in 1000 de lei nu gasesti, si asta e doar ~650. Il recomand cu tarie. Acum despre chitara. Probabil vrei sa canti metal, esti la inceput de drum. Piata din Romania iti da foarte multe alegeri. ibanez, ibanez sau ibanez:)). Sincer, daca ne-am sti de mai mult timp si te-ai prinde exact cand glumesc ti-as zice "ia-ti orice chitara vrei, toate-s ibanezuri in pretul ala". Si cam asa e, daaar, din nou, exista piata SH, daca ai scoate amp-ul la 300 lei, si ai avea 1200 lei pentru chitara SH, chiar ai lua ceva care nu e entry-level. Cu 1500 lei, daca achizitionezi la mana a 2-a si amp si chitara chiar nu-ti iei chestii de incepatori, am un prieten care a cantat pe cele mai mari scene din tara cu o chitara de 1200 lei (sh), si anume un PRS. Referitor strict la acea chitara, indiferent daca e Sh sau noua, mie cel putin, nu mi-a placut. a avut primul meu coleg de trupa, in timp ce eu aveam ibanez gart 60, iar a mea era mult superioara la "playabilitate". Deci gart 60 > grg170dx la capitolele:
-comoditate/playabilitate, cum ii zic eu
-sunet (se aseamana, pe gart60 sunt doze cu output mai mare, pe care eu il prefer, desigur e ceva subiectiv aici)
-hardware (de pe grg cadeau pot-urile, vopseaua etc. in 3 ani n-am avut probleme cu gart-ul)
-Acordajul (avand tremolo grg-ul, se dezacordeaza destul de usor, am cantat solo-ul de la another brick in the wall, mi-a iesit Si-ul cu 2 tonuri din acordaj...bine ca eram la repetitii)
grg-ul e superior gart-ului la electronica. Are firele mult mai ok, nu are asa zgomot de fond..cu gart-ul am prins radio de multe ori:)). Deci personal, chiar nu-mi place grg-ul, daca vrei strict sa le iei noi, ai la MCmusic niste reduceri frumoase la vintage-uri (ar trebui sa primesc bani de la mc, cata reclama le-am facut.:)) ) Saaaaau, ce-am vazut acum, eu zic sa sari pe ea daca vrei neaparat nou, s-o iei imediat, uite http://mcmusic.ro/......0-trf.html
O stiu, am cantat-o, e o chitara grea, gat subtire, are sunet si comoditate bune, doar ca are un "-" la aspect, dar gandeste-te ca nu e ibanez GIO, e din seria art, care e superioara. E singurul ibanez electric non-gio pe care-l gasesti la pretul ala, si probabil o sa se epuizeze destul de repede stocul. Eu as merge ori pe un vintage cu SSS, ori pe asta cu HH, depinde acum ce vrei sa canti.
3)O sa-ti spun despre toate cele 3 "alegeri" pe care le-am "indus".
Vintage- n-am testat niciodata cu peavey, nu prea cred ca s-ar potrivi sincer.
GRG 170- merge brici pe peavey, chiar se potrivesc, testat.
art90 - e sotul/sotia peavey-ului:)), e cea mai buna combinatie pe care-am incercat-o..Nu neaparat modelul asta, dar orice les paul am pus pe peavey, s-au pupat de minune, si am pus destule -gart60, ar90, esp ec1000, vintage v100, gibson studio, epi les paul speciale, deci si entry-level, si studio level, toate au sunat super pe peavey. Acum as vrea sa stiu si ce gen ai vrea sa canti, dar si daca ai vrea sa mergi pe SH, bafta!

| Duucu a răspuns:

Lol, eu odata m-am gandit ca trebuie deschisa categorie speciala doar pentru thunderstruck laughing
Ce genuri canti?