| SporeBox a întrebat:

Mie imi place muzica la pian si as vrea sa invat sa cant. Doar ca inca nu sunt sigur. As vrea de la voi niste sfaturi daca va pricepeti. As vrea sa imi spuneti cam cat ar costa un pian bun pentru inceput si cat de greu e. O alta problema ar fi cu invatatul pentru ca la muzica nu am invatat nimic dintr-a intaia si nu stiu nicio nota in afara de cheasol. Dar asta cred ca o sa invat la lectii daca ma apuc.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un pian este destul de scumpwinking nu ma pricep foarte bine la diferenta din punct de vedere al detaliilor tehnice, dar cred ca exista vreo orga profesionala ceva cu care sa incepi, sau sa iei mai intai lectii de pian, apoi vezi daca te descurci si merita achizitia aceasta, un pian bun costa zeci de mii de euro din cate imi aduc aminte. vorbeam de pianul clasic, acum se gasesc piane digitale care sunt niste orgi (de la singularul orga) cu alta gama de sunete cred, acestea sunt accesibile cateva mii de lei sa zicem 4000 de lei, dar cu siguranta nu stiu sa faca ce face un pian clasic. am un amic care canta foarte bine la orga si este si compozitor el ar sti sa-ti explice diferenta intre pian si orga eu nu o stiu laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără pian acasă e greu să înveți, căci trebuie să exersezi zilnic. O pianină este ceva mai ieftină.