| Windwalk3r a întrebat:

Sunt curios cum imi pot incepe o cariera in muzica(gen hip hop). As vrea sa-mi spuneti, daca stiti, programe sau cum se procedeaza. Cum fac inregistrarile(avand in vedere ca nu am semnat cu nici o casa de discuri laughing ), cum fac negativele s-a.m.d.

Mersi anticipat, dau funda!

2 răspunsuri:
| Silent3025 a răspuns:

Cum sa procedezi? Cauti negative sub licenta Creative Commons pe care le poti folosi gratuit (in scopuri necomerciale sau chiar comerciale, depinde de licenta).
Inregistrarile le faci cu un PC pana cand iti faci un studio.
De asemenea poti sa-ti faci melodii hip-hop profesionale cu LMMS (soft GRATUIT pentru facut muzica), scrie LMMS Hip-hop pe Youtube si gasesti tutoriale.
Dupa ce ajungi sa faci sa sune bine o melodie incepi si le pui pe Youtube iar daca ii place cuiva te contacteaza sa faci un contract etc (bine inteles daca ajungi sa ai multi abonati pe pe Youtube etc) dar pana acolo mai viseaza o vreme ca e mult de munca! Sau alegi o cale simpla: daca ai bani mergi intr-un studio dai cu banul, iti face negativ, eventual videoclip etc dar important e sa ai voce si sa canti bine! altfel sunt niste bani pierduti aiurea si o sa rada toti de ce ai putut sa faci.

| Windwalk3r explică (pentru Silent3025):

Ok, multumesc de sfat. Am sa fac cum mi-ai spus si vad ce-mi iese, sanatate!