| adelaadelaadela a întrebat:

:) voi ce parere aveti despre rusia la eurovision 2012? http://www.youtube.com/watch?v=wLiYkUXss7U. au luat locul 2 daca nu ma insel. mie mi se pare ca sunt complet afoane! nu credeti?

Răspuns Câştigător
| Cristianne a răspuns:

Mie,sincer,mi s-a părut jalnic tot Eurovisionul...și melodia României tot jalnică a fost, dar cum are "prieteni" prin toată Europa, evident că a fost votată...
Mie sincer mi-a plăcut de United Kingdom (regatul unit, mă rog).

Russia a fost votată de mulți pentru că tipele alea bătrâne erau "haioase", și din milă, că altfel nu meritau...oh go on.

31 răspunsuri:
| Sἶrenἶa a răspuns:

Da` se aude dragut.

| Paulla a răspuns:

Melodia nu mi-a plăcut(nu că mi-ar fi plăcut vreo melodie de la Eurovision în mod special), dar mi s-a părut că au reprezentat bine spiritul rusesc, aşa cum e el, deschis pentru caterincă. Nici nu aveau cine ştie ce competiţie, deci nu mă miră că au ieşit pe locul 2. Nu-ţi fă griji, că Rusia ne bate indiscutabil din punct de vedere al artei(fie ea muzicală sau nu), dar nu se merită să trimiţi la Eurovision pe cineva chiar priceput, pentru că e un concurs comercial, unde vecinii îşi votează vecinii.

| adelaadelaadela explică (pentru Paulla):

Dap. este si traditia anuala: Romania 12 puncte pentru moldova si invers, desi moldova are melodii... nu prea incantatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru wdexwjmwd):

De anul ăsta, că nu le ştiu pe toate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca "bunicutele" sunt fani The Dubliners.
Cred ca in orice alt show, ar fi innebunit publicul. La un concurs, insa...chiar de nivelul asta, nu prea s-au potrivit. Desi, fara sa fi rezistat sa vad toti reprezentantii, din cat am reusit sa vad, mi s-a parut ceva gen camin cultural amestecat cu Cantarea Romaniei...la nivel european.

| Elena97M a răspuns:

Oribil sad Inca nu imi vine sa cred ca au luat locul 2. Adica au fost mai bune ca Serbia sad. Cat de bine a cantat reprezentatul Serbiei live si ce piesa buna. imi pare asa de rau ca nimeni nu stie ce e aia muzica buna sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine doar m-au enervat...cine lasa batrane de 80 de ani sa participe...le-au votat din mila si piesa chiar semana cu Alors Dance.Nici Suedia nu merita sa castige.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie sincer mi-a placut Grecia cu melodia Afrodisiac.

| adelaadelaadela explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi-a placut ffff mult grecia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-ar fi plăcut să câștige. Sunt amuzante sentințele de genul "ce a ajuns Eurovisionul...", de parcă acest concurs a fost vreodată despre talent. Una peste alta, Rusia a arătat încă o dată că dă jet restului Europei și în joacă...

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am tinut cu Suedia. De fapt, am si zis ca va castiga detasat, nici nu ma indoiam de asta. (nu ca mi s-ar parea cine stie ce piesa, dar pe langa celelalte era la alt nivel)
Aseara am vazut si eu piesele pentru prima data. Slabut, parca nici chiar asa slabut ca anul trecut dar per total dezamagitor. Noi am avut cea mai slaba prestatie live dintre toti, iar Anglia cea mai buna. Mai mult de ultimul loc nu prea-l meritam, noroc de partipriuri.
Am observat ca nimeni nu s-a legat de melodia sarbilor, care a fost jalnica si totusi a iesit pe podium.
La Eurovision merita sa te uiti pentru gagici, ca in rest...

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,de castiga Rusia, din ceva semi-tragicomic, ESC-ul se transforma in trolluiala trolluielilor.Chiar gretoasa "melodia", eu am ramas cu traume din 2006, vreau repetat episodul Lordi, desi e imposibil, nu niste senectuti puse pe trolling cu fursecuri si cuptor. Apropo, mumu Europei, ca au lasat Slovacia sa nu se califice in finala.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Mai mult, eu cred ca Loreen a fost penibila cu dansu' ala de Kung Fu Panda corcit cu mireasa din Kill Bill.Un trance distrat, ca o ciorba reincalzita, care a luat ochii cu mult flash(luminile alea exagerate) si o voce cat de cat bunicica.Mai slabi decat noi au fost norvegienii, care au venit cu ceva metrosexual importat, la fel ca Loreen.

Nu stiu ce vezi jalnic la Serbia.Ca au cantat in sarba? Astia mereu canta in limba lor la ESC,cunosc niste expresii,gen onoare,patriotism,nationalism,nu ca noi, care-am trimis in interval de patru ani doua curvistine Elene(Balkan Girls si asta de aseara, de zicea maica-sa, ca e virgina), asa fac in fiecare an.Melodia lor se canta in mod normal cu vreo 20 de oameni in orchestra,oricum,niciun instrumental nu este live la ESC,doar vocea. Jalnici au fost alde Rusia,Turcia,Franta, Cipru si Grecia.(gagicile mult aclamate de tine, parca se canta din ce stiam eu, nu se venea in stofe scurte)

Oricum, geopolitica a dominat si anul asta.Sarbii si daca ar veni, la propriu, cu un pitic de gradina, tot ar primi 10+ puncte de la ex-iugoslavi, la fel cu Rusia si caprele ei limitrofe, si reciprocitatea de căcat, Romania-Moldova.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Melodia sarbilor nu mi-a inspirat absolut nimic straight face Poate nu a fost pe gustul meu. Mai bine il trimieau pe Goran Bregovic, ca era mai antrenant laughing
Nu m-am pus in fotoliu sa urmaresc muzica cu un mesaj puternic si care sa exprime ceva, eram convins ca nu am cum sa gasesc, iar melodiile care pleaca pe ideea asta sunt toate tentative.
Nu pot spune ca ma omor dupa ''Euphoria'' si ca as asculta-o toata ziua, dar mi s-a parut 2-3 clase peste restul melodiilor. Ca tonalitate, ca intonatie, ca refren (La Eurovision am vazut ca se pune mult accent pe refren, doar e un concurs comercial)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ca om care nu dă doi poli pe concursul ăsta, pe mine m-ar fi satisfăcut la maxim să câștige băbuțele. Asta pentru că la o glumă de concurs, e bine să râdem cu toții, nu să ne crispăm că nu avem parte de mesaje și instrumentale puternice. D-aia, dintr-o mizerie de piese, preferam să câștige trollingul rus și candoarea vârstei a 3-a.

Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nici noi n-am stralucit...

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a fost dintotdeauna o gluma,au mai trecut pe la el o ABBA, o Celine Dion, un Johnny Logan(parca asa il chema), cand ESC era un concurs bazat exclusiv pe talent muzical, ci nu pe vecinitati si pile.Melodia rusilor era prea sub orice critice, desi au mai castigat niste mamaligi de melodii, asta le intrecea pe toate.Eu prefer sa fiu serios si la bufonerii din astea, si sa belesc intens fasolea la ce-au avut Islanda, Slovacia, Danemarca nu la dantuieli si zambete usor fortate.Erau si piese decente pe acolo.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Invata sarba-fara caractere chirilice-si ai sa vezi ca melodia Serbiei era cam cea mai buna din orice pdv, anul asta. Goran e un bufon, nu degeaba e preferatul lui Kusturica.Ma seaca trupele si ansamblurile astea pironite pe "sa ne simtem bine".A castigat si o melodie puternica, in 2007, Dima Bilan al rusilor, a fost trimisa tot ca o tentativa, dar castigase, chiar daca de obicei, castiga show-ul si flash-ul excesiv.Nici Euphoria nu e ce doresc fanii si cei ce apreciaza sa o faca, e un techno-pop mediocru, cantat, cum am mai spus, de o prezenta semi-mediocra.Se gaseau melodii mai bune, dar, cand nu se castiga pe prietenii, se castiga pe voturi date aiurea.

| MauiNight a răspuns:

Mi-au placut bunicutele, si-au reprezentat tara destul de bine. Vreau sa fie bunicutele mele!

| BombonicaXD a răspuns:

Mie sincer mi-au placut, melodia a fost vesela si eu chiar nu m-am putut abtine sa nu dansez.Scuza-ma dar gandeste-te un pic ce eforturi au facut ca sa vina din Rusia pana aici.Nu cred ca tu vei fi pe la 80 de ani in stare de ce au facut ele, asa ca nu va mai dati toti cu parerea si tot respectul pentru aceste doamne.Au facut un adevarat show.

| catamiru a răspuns:

Nu inteleg de ce au iesit pe locul 2. Mie sincer mi-a placut Italia, Spania si Azerbaijan, iar castigatoarea concursului din Suedia.Chiar nu stiu de ce a castigat si nu i s-a vazut fata deloc cand a cantatlaughing, a avut un dans jalnic.Si rusia la fel.Mi s-a parut cunoscuta melodia.Tie nu? Alo on dance de Stromaelaughing

| adelaadelaadela explică (pentru catamiru):

laughing dansul loreenei a fost ciudat rau, si da semana melodia cu alor on dance... oricum anul asta a fost jalnic eurovisionul... dar m-a bufnit si rasul cand le-am vazut pe "domnisoarele" alealaughing

| catamiru a răspuns (pentru adelaadelaadela):

Dalaughing...zici ca avea veverite in pantalonilaughing

| adelaadelaadela explică (pentru catamiru):

rolling on the floor daa chiar carolling on the floor

| Andrey_1842 a răspuns:

Parerea mea e ca tu esti afoana si nu stii sa respecti munca unor oameni in varsta care chiar au facut SHOW, asta daca te-ai uitat la Eurovision. Daca o sa canti si tu ca ele la 70-80 de ani atunci o sa imi cer scuze ca te-am facut afoana, dar nu prea cred ca o sa fii preocupata deorarece o sa iti cauti proteza.Pace

| adelaadelaadela explică (pentru Andrey_1842):

Deci:in primul rand nu ai de unde sa stii daca sunt sau nu afoana (si pentru informarea ta chiar nu sunt, altfel taceam si nu comentam pe seama babutelor) + ca eu am intrebat ce parere aveti despre prestatia lor, si chiar ma bucur cand gasesc pe cineva de alta parere, pentru a purta o conversatie din mai multe puncte de vedere, dar nu ti-am cerut parerea ta despre mine, mai ales ca nici nu ma cunosti asa ca nu mai comenta aiurea. ok? PACE!straight face

| Plesea_Ioana_1997 a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult piesa Danemarcei si a Azerbaijanului.