| Laurentiu_Purcaru_1977 a întrebat:

Salut,vreau repede un raspuns:cum se numeste clapa neagra de la pian trebuie sa o scriu ca nota am bal si cant la pian un rasp repede dau funda

Răspuns Câştigător
| Takatsuki a răspuns:

Astazi, pianele moderne au 52 de clape albe si 36 negre. Cele albe reprezinta notele Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si. Cele negre sunt reprezinta jumatatile de interval dintre acestea (de exemplu, clapa neagra dintre Do si Re se numeste Do diez). Intre Mi si Fa, Si si Do, nu exista clape negre, pentru ca ele sunt despartite doar de un semiton. Un grup de 7 clape albe si 5 clape negre, adica 12 note, formeaza ceea ce noi numim o octava.