| littleshady a întrebat:

SALUT. Vreau sa imi iau o chitara un clasica dar m-ar interesa sa stiu daca pot canta aproape toate genurile de melodi pentru ca m-am gandit sa imi iau una electro-acustica si nu imi pot da seama daca sunetul difera la aceste 2 categorii. Sau daca aveti alta propunere pentru un incepator...(ma refer la chitara).

Răspuns Câştigător
| Gorath a răspuns:

Chitara acustica e cea mai buna pentru incepatori.Are corzi de otel si e mult mai manevrabila.Si in plus, o sa iti fie mai usor sa treci pe una electrica /bass apoi.Deci,acustica!
De preferat ar fi modelele Aria, Gibson, Yamaha sau Fender.

1 răspuns:
| Pumma09 a răspuns:

Salut.
Pentru inceput, ar fi bine sa iti iei o chitara clasica, deoarece daca incepi direct cu acustica sau electro-acustica, e posibil sa te tai la primele 3 corzi. Sunetul difera foarte putin.
Cea mai mare diferenta, e intensitatea sunetului. La cea electro-acustica, e mult mai tare, deoarece poate fi legata la un amplificator. dar si fara amplificator se aude mult mai tare ca cea clasica.
Sper ca ti'am fost de folos.
Funda?big grin