| Faranume1910 a întrebat:

Salut,vreau sa invat sa cant la chitara dar de fiecare data cand incerc sa fac un acord imi iese cu bazait sau nu se aud toate corzile.
Cat de tare trebuie sa apas pe corzi?
Care ar fi cel mai rapid mod de a invata sa cant la chitara fara un profesor?

Răspuns Câştigător
| IonutR1 a răspuns:

Pai ca sa inveti poti sa te olosesti si de video-urile de pe Youtube.
Legat de corzi, daca chitara e noua, e posibil sa trabuiasa sa apesi putin mai tare deoarece inca nu s-au "tocit" corzile bine. Iar legat de bazait, daca tu apesi tare si tot auzi un bazait, problema e ca atunci o coarda cu degete. Trebuie sa inerci sa le tii cat mai despartite, incat sa nu se atinga o alta coarda. Mult succes!