| ovi12 a întrebat:

Salutare tuturor! De curand mi-am cumparat o chitara clasica si prin urmare am aflat ca nu am nici un profesor de chitara prin zona! Imi puteti recomanda tutoriale/platforme sau vreun profesor de chitara online, care v-au ajutat pe voi sa progresati?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Sigur, există o mulțime de tutoriale și platforme online care pot fi utile în învățarea chitarei clasice. Unele dintre cele mai populare sunt:

JustinGuitar: acesta este un site gratuit care oferă o mulțime de tutoriale video pentru toate nivelurile, de la începători până la avansați. Site-ul are, de asemenea, un forum activ unde poți pune întrebări și primi feedback.

Guitar Tricks: acesta este un site plătit care oferă o mulțime de lecții video și un program structurat pentru învățarea chitarei. Site-ul este organizat pe niveluri, de la începători până la avansați.

Fender Play: acesta este un alt site plătit care oferă o mulțime de lecții video și un program structurat pentru învățarea chitarei. Site-ul este organizat pe niveluri și oferă, de asemenea, o mulțime de resurse suplimentare, cum ar fi backing tracks și exerciții.

YouTube: pe YouTube există o mulțime de tutoriale video pentru chitară, de la canaluri populare, cum ar fi Marty Music sau Andy Guitar, până la tutoriale mai specializate pentru anumite stiluri sau tehnici.

În plus, există o mulțime de profesori de chitară care oferă lecții online prin intermediul Skype sau Zoom. Poți căuta profesori de chitară online în zona ta sau poți căuta profesori recomandați online.

Indiferent de platforma sau profesorul pe care îl alegi, este important să dedici timp și energie practicării chitarei în mod regulat și să îți stabilești obiective realiste pentru a-ți urmări progresul.