| Twichh a întrebat:

Satanism in muzica rock? O prostie! Ce parere aveti? Spuneti-mi si mie cateva trupe care transmit mesaje satanistice...asa ca plan orientativ laughing))

18 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Satanismul este o religie ca oricare alta.
Chiar dacă sunt trupe care promovează așa ceva în muzica lor, care ar fi problema?
La fel cum există muzică în care se vorbește de dumnezeu, muzică în care se vorbește de allah, există și muzică în care se vorbește despre satanism. Eu nu văd nimic greșit în asta.
Dacă tot există mai multe religii, ar trebui să aibă drepturi egale între ele.

Da, că sunt habotnici ăia cu creierul cât căcăreaza care au impresia că tot ce nu ține de religia lor e de rău, asta e altceva. De fapt, de asta și are satanismul un renume atât de controversat, din cauza sugătorilor de icoane care n-au altă treabă decât să arunce cu căcat în alte religii, în special în satanism. Că așa vrea 'mnezo.

Da, există satanism în muzica rock dar e o chestie perfect normală și nu e nimic greșit în asta.
E dreptul fiecăruia să aleagă ce omnigăoz vrea să pupe.

| Duucu a răspuns:

Black metal-ul conține mesaje satanice și alte lucruri d-astea, însă e un gen foarte prost făcut din punctul meu de vedere.
http://www.youtube.com/watch?v=Ua1cA65Vo3w

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Black-ul ăsta nu-ţi place?
http://youtu.be/HipoikwHRb8

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie-mi sună a pagan metal.
Dar dacă spui tu că e black metal... mai sunt unele excepții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

E atmospheric black metal, nu pagan. Cântă despre Middle-earth-ul lui Tolkien.

| Sociopat a răspuns:

Ummm ideea satanismului e faptul ca tu crezi in tine insuti si nu in alte chestii inexistente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Led Zepellin,The Rolling Stone, si The Beatles au avut cateva semne sataniste, Kiss,AC/DC ( numele lor : after Christ devil come), Black Sabbath, Iron Maiden a scos un album cu ceva satanist (nu mai tin minte), The Dorrs, Ozzy Osbourne, atat stiu.

| Fantastic7 a răspuns:

Da, există.
N-am o părere anume despre satanism în muzica rock, chiar mi se pare amuzant cum majoritatea cre(ş)tinilor au impresia că eşti posedat sau nesănătos dacă asculţi rock thinking

| Polonic1 a răspuns:

Gorgoroth, Behemoth, Dark Funeral.

| Radeas1 a răspuns:

Da, uite http://www.youtube.com/watch?v=etAIpkdhU9Q rock satanic si http://www.youtube.com/watch?v=uGcsIdGOuZY rock crestin. Da, exista.

| Duucu a răspuns (pentru Radeas1):

AC/DC sunt sataniști? Teoria conspirației...

| Radeas1 a răspuns (pentru Duucu):

Nu am spus ca AC/DC sunt satanisti, ci ca acea melodie e satanista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Da, dar ce numesti tu satanic este cu 100 de clase peste a doua melodie pe care ai postat-o, una teribil de urata dupa parerea mea. Esti un om chiar idiot daca te rezumi la Skillet, din cauza ca AC/DC a mentionat numele lui satana.

| Radeas1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu esti un idiot si mai tare. In **** mea nu am spus ca nu e muzica de calitate, si ca e proasta, ci ca doar transmite un mesaj satanist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Incercam sa fac o adresare directa, nu tie, ci aluia care face cruce cand citeste "Hells Bells" si cand aude "satan".

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Eh. Nu înseamnă că dacă o trupă transmite mesaje sataniste, chiar e satanistă. Mă rog, eu de exemplu ascult rock și metal de toate felurile, și chiar îmi place, nu sunt satanistă, ba dimpotrivă, sunt credincioasă, și nu țin cont de versuri. După părerea mea nu ar trebui să ne influențeze religia unei trupe doar pentru că ne plac melodiile lor. Sunt sataniști? Nu trebuie să ai o problemă cu asta. E treaba lor ce religie au. Oricum, cei care spun că rockul promovează satanismul se înșeală. Să nu generalizăm totuși.

| GreenAlien a răspuns:

Există trupe, de metal în special, despre care se crede că sunt sataniste... Poate unii chiar or fi, însă de ce se asociază mereu satanismul cu rock-ul?