| kagome_8372 a întrebat:

Se apropie ziua mea; si de cand eram mica mi-am zis ca la 15 ani o sa cer cadou o chitara clasica [ sunt fata apropo ].

Nu am voce, dar mi-ar placea foarte mult sa stiu macar sa cant la chitara. Ce parere aveti este greu? Prietenii imi spuneau ca trebuia sa incep de mica sa cant si ca nu e bine sa ma apuc la 15 ani dar eu ii ignor ^^ [ voi ce parere aveti despre asta? conteaza la cati ani te apuci de cantat? ] Aproximativ cat costa cursurile la chitara si cat timp trebuie sa le iau?

ps : Cum se canta la chitara mai bine cu degetele sau cu pana? Am auzit ca la degete se vor face besici si vor durea.

Sa imi cumpar chitara acustica sau clasica?

Răspuns Câştigător
| LoliQ a răspuns:

Prietenii nu iti spuneau adevarul, deoarece se incepe de a cinta la chitara la 14-15 ani si mai mult, fiind ca miinele sunt mai mari este mai comod sa tii chitara.(apropo eu cant la chitara). cursurile costa in jur de 50-70, insa importa si la cine te duci.oti sa cinti si cu pana dar si cu degetele, dar sa tii cont ca daca vei cinta cu degetele va trebui sa uiti de manichiura (eu de esemplu cant si cu pana si cu degetele)...te-as sfatui sa cumperi o chitara acustica!
Sper ca ti-am fost de folos!happy

14 răspunsuri:
| roisin a răspuns:

Eu fac 15 ani si vreau sa-mi iau chitara, iar viitorul meu profesor s-a apucat de chitara la 17-18 ani, deci nu conteaza ce varsta ai. imortant e sa-ti placa. Cat despre basici...nu sunt chiar basici, sunt niste semne, am vazut la mai toti prietenii care canta la chitara, te vor durea la inceput, ce-i drept, dar degetele tale se vor obisnui cu timpul.

Cat despre lectii, iti recomand cu caldura lectii-de-chitara.ro, care au cursuri face-to-face in Bucuresti, iar daca esti din alta localitate, lectiile se pot tine si pe Skype.
Sper ca te-am ajutat.happy

| deeapa a răspuns:

Poti sa incepi sa canti la chitara la orice varstatongue
la noi in oras exista clubul elevilor si acolo sunt mai multe activitati si orice este gratis in alte orase costa aproximativ 50-60 leitongue

| iLovedYou96 a răspuns:

Buna! eu am aproape 11 ani si de craciun am primit o chitara acoustica. fac ore de chitara o data pe saptamana. nu pot sa spun ca e greu dar nici usor ( is la inceput, acum eu invat acorduri si ma dor degetele de la atat apasat pe corzi, dar pana la urma ti se intaresc varfurile degetelor si dupa nici nu mai simti durerea) cumparati o chitara! cumparati o chitara! eu fac lectii cu domnul profesor Sorin Talos si platesc 25 de lei pe ora, dar depinde la ce profesor te duci. cauta pe net profesori de chitara la tine in oras. se canta mai bine cu degetele ( asa cred eu). un verisor de-al meu este profesionist la chitara, el a facut timp de 3-4 ani ore de chitara! sper ca ti-am fost de ajutor. mult succes in continuare la tot ce vei face si faci!

| iLovedYou96 a răspuns:

Buna! eu am aproape 11 ani si de craciun am primit o chitara acoustica. fac ore de chitara o data pe saptamana. nu pot sa spun ca e greu dar nici usor ( is la inceput, acum eu invat acorduri si ma dor degetele de la atat apasat pe corzi, dar pana la urma ti se intaresc varfurile degetelor si dupa nici nu mai simti durerea) cumparati o chitara! cumparati o chitara! eu fac lectii cu domnul profesor Sorin Talos si platesc 25 de lei pe ora, dar depinde la ce profesor te duci. cauta pe net profesori de chitara la tine in oras. se canta mai bine cu degetele ( asa cred eu). un verisor de-al meu este profesionist la chitara, el a facut timp de 3-4 ani ore de chitara! sper ca ti-am fost de ajutor. mult succes in continuare la tot ce vei face si faci! pa-pa.

| iLovedYou96 a răspuns:

Buna! eu am aproape 11 ani si de craciun am primit o chitara acoustica! fac ore de chitara o data pe saptamana! nu pot sa spun ca e greu dar nici usor ( is la inceput, acum eu invat acorduri si ma dor degetele de la atat apasat pe corzi, dar pana la urma ti se intaresc varfurile degetelor si dupa nici nu mai simti) cumparati o chitara! cumparati o chitara! eu fac lectii cu domnul profesor Sorin Talos si platesc 25 de lei pe ora, dar depinde la ce profesor te duci. cauta pe net profesori de chitara la tine in oras. se canta mai bine cu degetele ( asa cred eu). un verisor de-al meu este profesionist la chitara, el a facut timp de 3-4 ani ore de chitara! sper ca ti-am fost de ajutor. mult succes in continuare la tot ce vei face si faci! pa-pa.

| iLovedYou96 a răspuns:

Buna! eu am aproape 11 ani si de craciun am primit o chitara acoustica! fac ore de chitara o data pe saptamana! nu pot sa spun ca e greu dar nici usor ( is la inceput, acum eu invat acorduri si ma dor degetele de la atat apasat pe corzi, dar pana la urma ti se intaresc varfurile degetelor si dupa nici nu mai simti) cumparati o chitara! cumparati o chitara! eu fac lectii cu domnul profesor Sorin Talos si platesc 25 de lei pe ora, dar depinde la ce profesor te duci. cauta pe net profesori de chitara la tine in oras. se canta mai bine cu degetele ( asa cred eu). un verisor de-al meu este profesionist la chitara, el a facut timp de 3-4 ani ore de chitara! sper ca ti-am fost de ajutor! mult succes in continuare la tot ce vei face si faci! pa-pa.

| iLovedYou96 a răspuns:

Buna! eu am aproape 11 ani si de craciun am primit o chitara acoustica! fac ore de chitara o data pe saptamana! nu pot sa spun ca e greu dar nici usor ( is la inceput, acum eu invat acorduri si ma dor degetele de la atat apasat pe corzi, dar pana la urma ti se intaresc varfurile degetelor si dupa nici nu mai simti) cumparati o chitara! cumparati o chitara! eu fac lectii cu domnul profesor Sorin Talos si platesc 25 de lei pe ora, dar depinde la ce profesor te duci. cauta pe net profesori de chitara la tine in oras. se canta mai bine cu degetele ( asa cred eu). un verisor de-al meu este profesionist la chitara, el a facut timp de 3-4 ani ore de chitara! sper ca ti-am fost de ajutor! mult succes in continuare la tot ce vei face si faci! pa-pa

| FlOwErPoWeR a răspuns:

Am un var care s.a apucat de chiatara la 17 ani deci nu e ff greu... cred ca e mai buna chitara clasica

| F13 a răspuns:

"Prietenii imi spuneau ca trebuia sa incep de mica sa cant si ca nu e bine sa ma apuc la 15 ani dar eu ii ignor" ---nu asculta de nimeni! in fond, TU esti cea care hotaraste pentru viata ei, nu prietenii tai. apoi, pentru inceput ar trebui sa incepi cu chitara clasica. si inca ceva : repetitia e mama invataturii. inteles? bafta multa!

| DeEa_8231 a răspuns:

Eu zic ca poti sa te apuci de chitara si de la 15 ani, e mai bine sa canti cu pana la chitara, o chitara clasica e mai buna si cursurile costa cam 50 lei(aproximativ). Fundaaa:X:X?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa ei, incearca si vezi pe pielea ta cum e. Eu am cerut asta la aniversarea de 14 ani. Am primit-o si nu m-am dezlipit de ea vreo saptamana. am cautat pe net lectii, am cerut ajutorul si am invatat acordurile. ca le leg de zici ca a ragusit chitara, e alta treababig grin.
acum m-am lasat dar ma bucur ca am trait-o si pe-asta!happy
o sa te doara groaznic degetele la inceput(mie mi s-au invinetit si nu puteam atinge nimic) si cred ca iti va lua ceva pana sa te obisnuiesti cu miscarea rapida si cordonata a degetelor. in rest, toata cele bune tongue

| hajimemasho a răspuns:

Salut. Cred ca prietenii tai se refereau la altfel de instrumente, gen vioara sau pian, unde ai nevoie de multa practica si de asta trebuie sa incepi de mica. La 15 ani... ai tot timpul din lume ca sa inveti chitara. Te sfatuiesc sa incepi cu chitara acustica pana te obisnuiesti, cea clasica are corzile mult mai apropiate... dar orice decizie vei lua, important e ca-ti vei urma visul. Multa bafta in continuare.

| LorikLoricik a răspuns:

Eu iti sp din experienta pentru ca eu cant la chitara de aprox 6 ani si sa stii ca nu cont la cat te apuci a un prieten care tot la 15 ani s-a apucat si acum canta struna faza e ca tu daca canti cu pana e nasol pentru ca ciupiturile nu-ti ies klumea te chinui mult besici nu faci la mana drepta la care ciupesi ci faci la stanga cu care prinzi acordul dar asta nu poti evita asa ca te sfatuiesc sa faci mai intai chitara folc pentru ca chitara clasik e grea tare iti sp din proprie experienta:psper ca te-am ajutat asa ca bafta!
:*

| movyx a răspuns:

Ai o varsta destul de acceptabila pentru a canta la chitara.Este greu la inceput dar pe parcurs te formezi.Cursurile costa in jur de 2-3 milioane pe an.Iti recomand sa urmezi cursul pe o perioada mai lunga de timp. Cam 2-3 ani.Eu m-am apucat de curand si nu e greu deloc.Profesoara mea mi-a spus ca la inceput canti mai bine cu degetele ca sa te obisnuiesti.Eu am chitara clasica.e mai practica.Iti recomand chitara acustica dupa un an de curs.Succes si La multi ani:*.