| trilulilu_6197 a întrebat:

Stiti ceva cantece la chitara pentru incepatori? Cand zic incepatori ma refer la cineva care nu stie aproape nimic, adica are [am] chitara de 1 zi...

Multumesc.

12 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Pai, ceea ce vrei tu sa faci e ceva de genul'Ma duc la maraton, dar nu mi-am facut nici incalzirea'. E cam imposibil sa inveti cantece deja, intrucat nu esti obisnuit cu chitara si nu ai dexteritate si sigur nu ti-ai format digitatia.Incearca mai intai sa inveti acorduri simple, de baza.Cauta-le pe net, le gasesti pozitiile pe grif, tot ce vrei si incearca sa faci trecerea de la un acord la altul ca sa-ti obisnuiesti degetele.Incearca ciupituri, tot ce-ti vine prin cap, improvizeaza, invata sa-ti acordezi chiatara.happyIa-o cu inceputul, daca nu ai bazele, nu faci nimic.Cand te-ai prins cat de cat cum sta treaba, poti cauta pe youtube niste cantece. E mult mai usor daca vezi pe cineva cum procedeaza decat daca te apuci sa cauti pe tabulaturi.ro,de exemplu.De aceea nu ar strica sa-ti gasesti un profesor sau pe cineva mai experimentat care sa-ti explice si sa-ti arate ce si cum.Cantece mai usoare, din 2-3 acorduri ar fi Rapa, Amintire cu haiduci... Sper ca ti-am fost de folos, spor la invatat.happy

| sensesDelight a răspuns:

Vorbești cu o pasionată de chitără. :"> Trust me, știu ce spun.
Pentru început toată lumea o să te înnebunească cu
Pheonix - Andrii Popa
http://www.youtube.com/watch?v=l4sMMEozKOY
(este cea mai populară melodie de începători).
Alta este:
The cranberries - Zombie
http://www.youtube.com/watch?v=6Ejga4kJUts
Și Ac/Dc - Thunderstruk
http://www.youtube.com/watch?v=EKmYlnQv_dg
E o melodie foarte ușoară din punct de vedere al notelor, apeși cu un deget numai pe o coardă. Ai să vezi, o să te învețe șmecheria. Apoi vine dexteritatea de la sine.
Important este să nu-ți găsești un profesor de chitară care să-ți impună numai punctul lui de vedere, numai cântecele alese de el, sau să înveți numai notele care ți le zice el.
Un profesor cu adevărat bun de chitară este cel care îți arată notele, cântecele apoi îți pune chitara în brațe și-ți zice să cânți ceea ce simți. E foarte frumos să cânți la acest instrument, chiar dacă e mai greu până te captează și pare complicat la început.
Succes :*

| MeMyselfI a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=ogivesSQit8 si eu am chitara de curand(9 august am primit-o) si am invatat o brad frumos(link de mai sus), twinkle twinkle little star, smoke on the water(doar inceputul) e usor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai chitara de doar o zi incepe sa inveti acordurile majore si minore ca sa-ti intaresti degetele.Nu o sa poti sa canti nimic dupa o zi... o sa treaca 1 saptamana poate 2 pana sa canti o melodie de 3-4 acorduri.
Acum referitor la cantece: www.tabulaturi.ro.

| metinurile a răspuns:

Da-mi adresa ta de email si iti dau cate cantece vrei de incepator, eu stiu sa cand la chitara, sunt profesionist si as putea sa impart cateva cantece de doar 3 acordurihappy.

| zidarcristi a răspuns (pentru metinurile):

Ai putea sa imi dai si mie cateva clipuri facute de tine sa ma inveti si pe mine p fb daca se poate as vrea sa imi dai cerere.
te rog
https://www.facebook.com/flafy.zburatorul

Alte răspunsuri
| Sarbu_Ionut_1990 a răspuns:

Uite aici sunt cele mai bune
Videouri si explicatii foarte BUNE! http://snapto.eu/2008/03/04/lectii-chitara-gratis/

| michaelandrew a răspuns:

Da eu am invatat de pe site-ul acesta http://cursuridechitara.blogspot.com/2008/01/lectia-1-acordurile-g-c-d.html eu sper sa iti fie de folos

| bratianiulia02 a răspuns (pentru michaelandrew):

Si tu ai invatat de pe acel sv. sa canti la chitara?