| anonim_4396 a întrebat:

Uneori cand sunt obosit si stau mult culcat cand ma ridic vad pentru o clipa niste pete colorate si simt ca ametesc dar asta se intampla foarte rar
E anemie sau ceva?
Cum scap si mai important de unde a aparut?

9 răspunsuri:
| vlad89c a răspuns:

Cumva vezi un fel de forme de diferite culori? rosii, albastre verzi, care parca iti traverseaza ochii?

| vlad89c a răspuns:

Si eu vad uneori forme si puncte parca traversandu-mi ochii, dar nu ametesc.
Iti recomand sa intrebi un doctor sau un farmacist ce se intampla si daca e vreo problema.
Mie m-i se intampla foarte rar asta, deci nu consider ca ar fi un lucru important, si nu il gasesc suparator.
Daca te deranjeaza, ar fi bine sa inrebi un medic.

| vlad89c a răspuns (pentru vlad89c):

P.s daca raspunsul meu te-a ajutat in vreun fel, nu uita de funda(panglica)

| GizazCraist a răspuns (pentru vlad89c):

Si la mine e rar adica cam la cateva luni/saptamani dar ma ingrijoreaza ca ar putea sa evolueze in ceva rau

| vlad89c a răspuns (pentru GizazCraist):

Eu cateodata, cam de 2-3 ori pe an vad ca si un fel de lumina alba, pentru mai putin de jumatate de secunda, cam si cum mi-ar traversa ochii.
E o linie dreapta, si e foarte rapida... sper sa nu fie ceva grav.

| GizazCraist a răspuns (pentru vlad89c):

Eee pai asta nu am experimentat

| vlad89c a răspuns (pentru GizazCraist):

Tot asa, dureaza foarte putin si foarte rar, nu ma deranjeaza, dar daca tot am adus discutia despre chestiile astea.

| Mangustă a răspuns (pentru GizazCraist):

Mie mi se intampla cel putin odata pe saptamana. De obicei cand ma scol dimineata (si nu numai) merg putin si pe la usa ametesc de trebuie` sa ma tin de pereti si vad niste luminite pe fond gri sau ceva (nu-s prea atenta cum arata) iar toata povestea asta dureaza cel mult 5 sec. Am inceput sa ma obisnuiesc desi se intensifica si am vaga senzatie ca sunt din cauza problemelor cu ochii. Trebuia sa port ochelari din cauza calculatorului si de cand i-am pierdut mi se mai intampla faze de genu.
Daca pe tine te deranjeaza asa de tare te poti duce la un control.

| GizazCraist a răspuns (pentru Mangustă):

La mine se inyampla o data la catve saptamani/luni dar doar cand sunt foarte obosit si am stat foarte mult si foarte comod in pat fara s dorm
La tine chiar cred ca e anemie, nu-i de la ochi