| BitterCandy a întrebat:

Mi se intampla foarte des ca atunci cand ma ridic brusc din pozitia de sezut sau culcat sa ametesc atat de tare incat abia ma mai pot tine pe picioare. Cunoasteti aceasta problema? Cauze? Remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| houyhnhnm a răspuns:

Nu sunt specialist, dar am avut si eu problema asta acu cativa ani. Mie mi-a trecut pur si simplu, nu am mai patit in ultimii ani. Din cate stiu, e vorba despre tensiunea slaba. Cand te ridici brusc din pat dureaza putin pana iti ajunge sangele la creier ca sa il oxigeneze. Dar daca sunt intense si dese cred ar trebui sa consulti un medic. Daca intelegi engleza si nu ai citit deja asta, ai cateva detalii aici: http://www.drdaveanddee.com/hypotension.html si aici http://sportsmedicine.about.com/od/tipsandtricks/a/dizzy.htm Oricum, nu cred ca e un motiv de alarmare.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu siguranta nu este normal! Ametelile pot aparea de la prea multa oboseala sau de la alimentatia proasta,insa nu este exclus sa ai ceva probleme de sanatate. Trebuie sa consulti un medic in legatura cu aceasta problema,ar fi bine sa-ti faci citeva analize, poate nu e ceva grav, insa mai bine sa fii sigura ca totul e in regula.Eu pateam asa cand eram anemica.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna Bebelushahappy cred ca e cazul sa faci cateva investigatii, ai lipsa de calciu, il elimini ori prin urina, scaun... poate mananci nesarat, nu strica sa faci un set de analize, pune sanatatea pe primul loc si vb cu mami tau pentru a face un consult medical...papa si o seara frumoasahappy

| mona a răspuns:

Anemie,ia vitamine[pentru anemie e buna coacaza]

| crazycolor a răspuns:

Daaa,am avut-o si eu( iti vine sa lesini).eu am facut-o de cateva ori, dar imi reveneam imediat in urmatoarele secunde. e anemie.am fost la doctor si mi-a dat sa iau vitamine, etc...calciu(suferi de mare lipsa de calciu):p vb serios, eu chiar am patit-o si stiu cum e...ai mei nu m-au crezut pana nu am lesinat in fata lorlaughing

| marcelboss a răspuns:

Si mie mi se intampla des chiestia asta. chiar nu-i gasesc logicalaughing

| Piuliță a răspuns:

Ai lipsa de calciu, bea multe lactate>.

| DANI_1590 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel
nu stiu de ce

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Si eu am problema astacrying

| Roxyy16 a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema. Am luat si calciu, dar nu isi prea facea efectul. Iar din "greseala" am citit pe un site ca aceste probleme se datoreaza cafelei. Eu am baut in fiecare zi cafea, iar de cand numai beau nu mai am aceste stari de ameteala.

| BitterCandy explică:

@Annysia, de aprox. 2 ani insa in ultima perioada cu o frecventa mult mai mare.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! kiss

| Annysia_5947 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeași problema sad Deseori am amețeli și nu ma mai pot menține pe picioare... ție de cât timp ți se întâmpla lucrul acesta?

| Annysia_5947 a răspuns:

Cred ca cel mai bun sfat este sa te duci urgent la doctor dacă spui ca amețelile sunt tot mai frecvente :*