| afterlife a întrebat:

Vi se pare ca melodia Ingerii goi cantata de Iris http://www.youtube.com/watch?v=IuVeNzi-Ibg seamana cu melodia celor de la Black Sabbath, respectiv Paranoid http://www.youtube.com/watch?v=kz_6jagv_D4?

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Daca stai si asculti mai atent, da inceputul seamana. Oricum nu e prima oara cand Iris se inspira de la altii si nu e prima oara cand imprumuta riff-uri de la JudasPriest, Sabbath, etc.-asta e clar!
Cu toate astea nu as putea spune ca Iris au plagiat.La urma urmei multe trupe se inspira din old school (ceea ce mi se pare normal)
Nici eu n-am nimic cu Iris, nu pot nici sa spun ca mor dupa ei, dar am ascultat mult Iris la viata mea si pot sa spun ca 60-70% din melodiile lor sunt..."inspirate".
Chiar si asa, tot cred ca Iris e una din trupele care merita sa fie pe lista "Awesome Romanian Rock Bands".

4 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Nu te supara dar numai inceputul seamana un pic, pe urma Black Sabbath e mult mai bun.

| checkmybrain a răspuns:

Inceputul e putiiiiiiin diferit, dar tot seamana destul de mult. Restul melodiei nu prea...in schimb, Let There Be Rock(ACDC) si Trenul fara nas(Iris) sunt mult prea asemanatoare, si pana si un fan infocat ar trebui sa recunoasca asta.

| afterlife explică:

Checkmybrain, intradevar.Ar trebui sa recunoasca...(si daca asculti cu atentie exista o asemanare intre cunoscuta melodie de la Iris''Strada ta''si ''Living after midnight''-Judas Priest).
Tin sa precizez ca nu am nimic cu Iris, e o simpla sesizare, si recunosc ca muzica lor e buna(cu tot cu inspiratiile ''de rigoare'').

| acdcfan a răspuns:

Ambele sunt tari. Desigur nu poti compara niste legende cu Black Sabbath cu Iris, dar pentru o trupa romaneasca si ei sunt adevarati maiestrii.