| Gabrielasnitel520 a întrebat:

Am 13 ani jumate.Mama mea refuză sa imi vorbeasca despre pubertate.Eu nu inteleg nimic.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poate, mama ta inca nu e pregatita sa recunoasca, ca are deja o fata mare, nu mai esti in gradinita.
Se intampla acest lucru destul de des, parintii se sperie ca ai devenit mare.
Are nevoie de un timp sa realizeze ce se intampla si poate nici nu stie ce- si cat sa-ti explice, mai ales daca nu are asemenea experienta (esti prima ei fata). Poate trebuie sa se consulte si ea cu alte mame, cum sa procedeze.

Te sfatuiesc, pana ce mama ta se va deschide spre tine, n-o lua de nume de rau. E pur si simplu debusolata si depasita de situatie. happy

Intre timp, daca ai intrebari mai intime la care mama nu-ti da raspuns (deocamdata), poti intreba de la alta femeie matura din familie, cu care te intelegi mai bine, mai ales daca are si ea fete de varsta ta sau mai mari.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbește sincer si deschis cu mama ta despre ceea ce simți. Dar fa acest lucru când e mai bine dispusă. Vorbește cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia.

| Superior a răspuns:

La pubertate te maturizezi,hormonii scapa de sub control,organele genitale se dezvolta,o sa ai pofte de a te masturba,insa nu recomand (face rau,te epuizeaza si pe deasupra e si pacat din punct de vedere religios),daca esti fata o sa-ti creasca sanii mai repede si mai mari, te vei inalta, te vei maturiza (cel putin in teorie). O sa-ti placa fetele, etc. Poti cauta si pe google, respectiv aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Pubertate.

| Mak99 a răspuns (pentru Superior):

Hai ca m-ai facut sa rad cu punctul de vedere religios, daca e sa fie ceva pacat, este ca aia imbracati in negru si nu ma refer la ninja sau aia imbracati in aur sa nu mai "dea cu jula" adica sa nu mai fure...

| Gabrielasnitel520 explică (pentru Superior):

Mauleu,ce doamne iarta-ma

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Chestiile astea se vorbesc de la 14-15 ani, mai las-o si tu, o sa vina si momentul ala, o sa vorbiti despre pubertate la un moment dat, curand zic eu.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Poate crede ca daca abordati subiectul pubertate o sa ajungeti si la alte subiecte care nu sunt de varsta ta. Daca chiar vrei sa afli mai multe iti las niste linkuri :
http://www.despresuflet.ro/......t2035.html
Advarat sau fals despre pubertatea la fete :
http://www.bella.ro/ro_RO/factsmyths
Articol tot pe aceiasi tema, foarte interesant;
http://www.sexulvsbarza.ro/portfolio/fetele-vs-barbie-pubertatea-fete/
Si mai vorbeste cu mama ta si spune-i ca vrei sa stii mai multe ca sa nu te prinda pubertatea nepregatita.

| Cduncfujndf a răspuns:

Mamele de genul ăsta nu sunt bune de nimic, de aia ajung fete de 12 ani să întrețină relații sexuale, să aibă copii la 14-15 ani, să nu știe să aibă grijă de ele în timpul menstruației și să se îmblolnavescă.

| IJustDeath a răspuns:

Nu dorește sa te maturizezi mult prea repede.

| Gabrielasnitel520 explică:

(Nu s-a postat toata întrebarea, scuze)Deci am întrebat-o de 5 ori ceva si s-a facuta ploua.
Ma gândeam ca puteti sa imi spuneti voi ce se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabrielasnitel520):

Intrebarea pe care i-ai pus-o fiind?