| anonim22333333 a întrebat:

Salut! Sunt la facultate si am in grupa,semigrupa,toate,o prietena de care imi place...
Problema sa zic asa e ca,ea ca religie este penticostala si imi e ca,daca ma refuza,nici nu o sa mai vorbeasca cu mine si nu vreau asta, ca ne intelegem bine sa zic asa...
Are careva o idee cum sa vorbesc cu ea fara sa risc sa nu mai vorbeasca cu mine?laughing
Adica nu prea inteleg regulile de la religia ei cu iubiti si din astea...Dau funda!

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Atat timp cat ea nu te bazaie la cap cu divinitatea ( aici depinde si ce viziune ai asupra religiei, poate esti mai practicant sau nu, mai liber sau nu), atunci nu are rost sa te focusezi pe diferenta asta si chiar nu are rost sa cauti acest subiect. Iti va vorbi ea, tu arata doar ca o accepti asa cum e.

Atat timp cat va placeti din anumite motive, aveti anuite lucruri in comun, e pacat sa nu vorbiti de ele, sa nu le savurati. Daca va pune piciorul in prag ca sa vezi, religia ei impune, tu ai de ales: ori accepti cu conditia sa nu fie sarcificii mari si sa fie lucruri concrete, ori spui ca iti e indiferent, tu ramai cu chestiile tale la baza, stii sa gusti si din ideile altora, le respecti pe ale altora, dar nu te schimbi pentru ca asa vrea cineva si nici nu accepti fel si fel de sacrificii meschine.

E o zona comuna in care trebuie sa ajungeti daca va fi sa fie ceva. Atat: nu forta nota, iar daca ea tine mai mult la anumite obiceiuri care te jeneaza, mai bine renunti spunandu-i sincer de ce.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreba-o pe ea!
Care este relatia dintre fetele de religie penticostala si baieti de late religii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penticostalii, în mod normal, nu ai iubiți/ iubite. Ei se căsătoresc din prima și atât.

| shookdazed a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa vorbesti despre religie, atata timp cat exista respect si intelegere nu ar trebui sa fie o problema in a vorba lucruri comune cum ar fi muzica, filme(nu xxx), carti si tot asa.
Daca intre timp va intelegeti puteti ajunge la un comun acord cu o relatie si sa va pastrati amandoi regulile conform religiei insa sa le si respectati!