| AlexDorinel a întrebat:

Am fost ieri la selgros,ghiciti ce avea acolo,ssd,mousepad,de toate, mama si tata cumparau peste si eu lacrimam cand vedeam ssdu si mousepaduri.Bineinteles ca nu le am spus ca vreau.Am facut poze si am trimis la 2 prieteni.Si aseara cand sa dorm am inceput sa plang ca nu mi ia ssd si mousepad

28 răspunsuri:
| AndraLavi a răspuns:

Si altii saraci plang ca nu au o paine pe masa. Invata sa te multumesti cu ce ai copile chiar daca traim intr-o lume a tehnologiei, poate unii nici nu stiu cum e sa te plimbi printr-un magazin din cauza saraciei!

| UnderVoltage a răspuns:

XD
LoL
Strange bani si cumpara tu eu asa facem cand am fost mic

| Simpatic a răspuns:

Vezi asta este prostia supermarketurilor care inainte vindeau peste si carne iar acum vand pe langa peste si carne, vand sosete si mouseuri.
Parerea mea SSD-urile, laptopurile, componentele PC se achizitioneaza din magazine specializate pe electronice si IT nu din marketuri care vand ca la aprozar, de ce? pentru ca in marketuri nu vei gasi produse de calitate!
Poate parintii tai aveau bani doar de peste, nici eu cand merg ca cumpar de mancare la supermarket nu imi iau 5000 de lei la mine, ca daca vad vreun telefon nou si poate mi-l cumpar!
O prostie indoctrinata a democratiei proaste din lume, sa bagi electronice in magazine cu alt specific!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai trebuie sa si meriti si in plus poate parintii tai nu au bani suficienti sa cumpere si SSD si mouse, o sa intelegi cand vei avea si tu o familie si o casa de intretinut si copilul tau o sa iti ceara chestii suplimentare...
Mai asteapta si eu eram in vant dupa jocurile video, acum niciun PC de 10.000 de lei nu ma atrage de ce? pentru ca vine o vreme cand jocurile video te vor plictisi...cand eram copil ma fascinau alea 2D gen MArio, jocurile la aparat (tip arcade) si asa mai departe acum jocurile 4k cu cinematics de filme artistice si nu imi lasa nicio impresie placuta, de ce ca-s facute la norma si pentru bani multi.
Deci o sa-ti treaca.
Sa nu-mi zici ca SSD-ul il vrei pentru altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești un copil răsfățat și nebătut la timp de către părinți.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns:

Şi eu aş fi luat peşte. Are vitamine. Ciorba de mousepad n-are.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un fel de "Domnul Goe" din zilele noastre.

| GouDidodino a răspuns:

Ai ceva la cap

| mirceakitsune a răspuns:

Alți plâng că n-au un acoperiș de asupra capului, și tu plângi pentru un ssd și mousepad, în fine dacă chiar le vrei, vorbește cu părinții tăi să te ajute cu banic dacă nu vor du-te și muncește, dacă nu, strânge bani din pensia alimentară dacă ai sub 18 ani.

| anonimg a răspuns:

Eu sunt singurul de aici care ține cu tine?
Unii au primit răspunsuri folositoare și inteligente, și merită. Dar trebuie să privim lucrurile din ambele părți.
Părinții de astăzi sunt prea egoiști, chiar dacă întrebarea ta este adevărată. Nu cred eu că părinții nu au bani de un ssd sau măcar de un mouse pad. Un pachet de țigări nu li se pare scump, sau alte vicii pe care își cheltuiesc banii.
Oricum ar fi, tu îți dorești un ssd. În locul tău aș umple OLX-ul cu cereri de felul: "Cine îmi poate dona un ssd și un mouse pad?" happy
Eu am un monitor LCD Acer (model vechi), dar are două puncte (doi pixeli morți) pe el mai spre centru. Parcă nu îmi vine să-l arunc, dar nici nu știu cui să îl dau.

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru AndraLavi):

Corect. Felicitări!

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Simpatic):

Cu 5000 de lei mănânc două săptămâni. Nu dau banii aiurea. Lucrez la stat. Şi încă din copilărie m-am învăţat să mă mulţumesc cu puţin. Am vreo poftă, o pun în cui. Şi economisesc bani. Pe care îi voi folosi cândva pentru un scop caritabil. Iar atunci voi fi fericit! ^_^

| Simpatic a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Asa mult mananci? de 5000 de lei si 10.000 de lei pe luna? happy

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Simpatic):

În tot cazu', n-am bani de aruncat pe prostii. Telefon am deja, din ebonită neagră, cu disc şi receptor în furcă. Acelaşi aparat din 1965. La ce mi-ar trebui altul? Că tot nu-mi place să vorbesc la telefon!

| Simpatic a răspuns (pentru Dinu_Desculţ_1959):

Pai stai bine matale, ca alti pensionari se imprumuta de Pasti si de Craciun cu cate 3000 de lei de la C.A.R (casa de ajutor reciproc) sa aiba ce pune pe masa de sarbatori.
Daca telefonul este bun nu are importanta, oricum lucrurile facute odata erau nemuritoare, te plictiseai de AKAI, castan (numai stiu cum se scrie) si alte marci de atunci, cand se tramiteau de la bunici la parinti si parintii dadeau copiilor mangnetofoane, casetofoane etc
Acum este tehnologie nu gluma si la 4 ani vechime deja un dispozitiv este considerat ANTIC, tehnologie de rahat speculanti care fac doar bani!

ps: am inteles ironiile si sarcasmul happy

| Dinu_Desculţ_1959 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt încă pensionar. Nu mi-a plăcut niciodată să mă împrumut. Fac economii. Îmi plac lucrurile vechi, nemuritoare. Sunt un om bolnav de romantism. Iubesc natura şi-i respect legile. Îmi place arta adevărată.
Sunt un om mai altfel... cu picioarele pe pământ (şi la propriu şi la figurat); aşa cum mi-i "numele de scenă". Nu mă las dus de valurile modernismului... Mi-e dor de Woodstock '69 şi de India. Sunt un rebel nonconformist. Un om cu open mind şi free spirit. Liber cugetător.
Namaste! _ / | \ _ ॐ

| HenryPericol a răspuns:

Pui camuite întrebări din ăsta.
Dacă vorbești și te porti și îti respecți frumor părinții Îți vor lua.
Poți face rost de bani și ți iei chiar tu.
Fii YouTube, vinzi admite pe servere, deții un server, mergi la munca(de copii bineînțeles).

| RainbowThanos a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, copiii fac greseli. In loc sa il jignesti, fa-l sa inteleaga. In plus, bataia este un lucru foarte rau, care ii poate invata sa fie agresivi. Toti la un moment dat in copilarie am vrut un lucru si nu il meritam sau pentru parinti era prea mult.

| RainbowThanos a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa plangi! Sunt sigur ca parintii tai fac multe lucruri pentru tine! Te hranesc, te duc la scoala, te ingrijesc, iti ofera un acoperis sub capul tau. Trebuie sa intelegi ca unii nici nu au energie electrica in casa. Majoritatea in copilaria lor au avut acest moment. Incearca sa muncesti niste banuti ca apoi sa iti cumperi componente si alte lucruri care ti-le doresti. Un exemplu bun ari fi sa strangi bani din colindat! Plugusorul, Steaua etc. Nu ii asculta pe cei care de jignesc in acest post! Ignora-i!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RainbowThanos):

Lasă că și eu am fost copil, nu am primit lucruri pe care mama nu și le-a permis, dar nu am mai stat sa fac postări pe forumuri. Am înțeles de unul singur situația și nu am mai plâns de necaz. Acum sunt matur, îmi pot cumpăra singur. Dar mucosul care a inițiat postarea sa zică merci ca are telefon. Pardon, are Smart Phone. Eu la vârsta lui nu știam ce e asta. Primul telefon l-am primit la vârsta de 16 ani și a fost un telefon vai de el. O singura culoare avea și ce fericit am fost. Îl foloseam și eu, îl folosea și mama. Sa îl fac sa înțeleagă. Dacă la varsta lui nu e în stare sa înțeleagă anumite chestii, arunci cred ca moare prost. Eu aveam 10 ani când mama nu și-a permis un lucru și totuși am înțeles situația.

| RainbowThanos a răspuns (pentru anonim_4396):

Copiii acum sunt mai rasfatati. Sa nu mai spun ca vad si la prietenii lor lucruri. Conteaza sa-i facem sa inteleaga.

| RainbowThanos a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, macar intra pe profilul lui si uita-te la intrebarile lui. Bietul copil are probleme acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| shu7e a răspuns:

Si care este intrebarea?
Am eu insa intrebari pentru tine?
Daca nu spui ei ce sunt telepati, iti ghicesc mintea si stiu ce vrei tu?
De ce ar trebui parintii sa-ti cumpere alea? Tu singur nu poti sa tii le iei? Aaaa. N-ai educatia necesara sa strangi bani si sa iti iei ce iti permiti? Aici e problema parintilor. Ca nu fac si genul acesta de educatie.
Si inca ceva. Asa cum a mai spus cineva aici. Incearca pe cat posibil sa cumperi lucrurile din magazine specializate (mai ales daca nu stii cu ce se "manaca" marfa respectiva), respectiv ssd de la magazin de electronice, telefoane...
Si ce Dumnezeu mai faci cu mousepadul? eu nu mai am unul de cand au disparut mousurile cu bila (da, da. au existat si de alea laughing )
Somnic usor. Nu-ti fa griji de plans. in cantitati mici spre moderat lacrimile curata ochii
Disclaimer: Nu am studii de medicina asa ca nu lua de buna partea cu plansul.

| RainbowThanos a răspuns (pentru AlexDorinel):

De ce spui "un aramat de ssd"? Parintii tai chiar muncesc pentru 300lei, banii nu pica din cer.

| Mosotti a răspuns:

Daca parintii au bani si puteau sa ii ia, sa ii ia, daca nu a zis, ce sa facem acum, trebuia sa zica, macar incerca. Cum sa-i ia daca nu a zis! Un SSD nu e ceva iesit din comun, e ceva de baza, sau un mousepad.
Daca vrea 7 din alea si 10 din alealalte, mda, e aiurea. Mi-e greu sa cred ca nu are un mousepad.

Daca parintii nu au bani, nu ai ce pretentii sa ai! Asta este.
Daca nu ai un comportament bun si nu inveti cum trebuie, nu meriti chiar daca au bani.
Deci depinde cum esti dar si de finantele parintilor, de acesti factori depinde tot, dar sa mai si spui ce doresti, ca omu nu poate ghici ce vrei tu.

Eu in iarna am luat un sistem de 3000 euro! Ca doream putere de calcul pentru randare in grafica 3 D si o fac de amuzament, deci un SSD chiar nu e mare chestie. Ca ma tine si 10 ani sistemu e adevarat, dar zic ca idee.
Omul in general cand va munci isi ia din banii lui, pana atunci mai trebuie si parintii sa se ocupe la nivel decent, evident, daca au bani si copilul merita! Si copilaria trebuie traita.

Si parintii mei mi-au luat in adolescenta masina cu radicomanda, calculator HC-90, video, camera video, TV, walkman, m-am bucurat de ele si n-am iesit un om nerespectos, rasfatat si altele, depinde de caracterul omului.
Nici asa sa facem pe copii niste masini de munca si atat, in timp ce altii isi mai traiesc copilaria, ca oricum vor munci si aia.

| Mosotti a răspuns (pentru AndraLavi):

Nu comparam situatia unuia cu a altora, fiecare om are trairile lui, nevoile lui, viata lui, mediul lui. Fiecare cu norocul lui. Doar nu tinem doliu acu, ca altii n-au, aia este. Dar am zis in celalalt mesaj ce si cum.