| IAmTheLegendary a întrebat:

Sall,aseara tata a venit acasa de la tara,ca s-a dus sa culeaga prune,a venit acasa nervos,dupa o ora a inceput mama sa ii zica ca de ce nu i-a oprit mancare,si eu ii orisem mamei mancare,ala a inceput (tata) sa o injure,sa zica ca ne-a facut pe toate grase(mai am surori) si ca mama e grasa o balsoldina, dupa a inceput sa injure de parinti : a dracu cu mama ta! tu l-ai omorat pe otata! (otata ii ziceam noi) si dupa mami s-a inervat l-a injurat si ea apoi el a aruncat cu pastilele de inima in ea, am fost de fata..Am inceout sa-l iau si eu la injuraturi ca chiar a inceput sa o injure foarte rau si i-am zis:Ce te iei ma de mama mea? Ea m-a crescut! Nu ai avut nici o dragoste pentru mn..Eu te-am iubit,dar.s-a cam dus iubirea.
A vurt sa ii dea o palma mamei,dar nu a tinit-o bine si a dat in mine,direct in ochelari.Yo bine inteles, am inceput sa plang, nu m-am oprit nici acum..nu am putut sa dorm toata noaptea.

Va rog ajutati-ma! Isi bate rau de tot joc de mama si de mine!

Vreau sa devina familia la normal

P.S tata are 64 de ani mama are 57.

Răspuns Câştigător
| Nolkyz a răspuns:

La varste din astea, oamenii o iau razna. Toate frustrarile adunate de-a lungul anilor explodeaza. Stiu ca e nasol. Dar nu stiu daca mama ta are totusi deschiderea necesara sa aiba puterea de a renunta la barbatul acesta. Iar daca vorbesti cu taica-tu nu cred ca vei rezolva mare lucru. La o betie va relua vechile obiceiuri. Ai putea totusi sa incerci sa vorbesti cu maica-ta dar daca nu rezolvi ceva, apeleaza la una din surorile tale, ori vorbeste una din ele cu mama ta si au o mai mare influenta, ori te ajuta sa pleci din casa aia.

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În primul rând, îmi pare foarte rău pentru situaţia ta.
Niciun copil din lumea aceasta nu merită să sufere.
Cred că ar trebui să te gândeşti bine, iar dacă consideri că familia ta nu mai poate fi unită, vorbeşte cu mama ta şi explică-i că ar fi mai bine să divorţeze.
Pe de altă parte mă gândesc că dacă părinţii tăi au vârsta aceasta, înseamnă că trăiesc de-o viaţă împreună.
Nu cred că tatăl tău este atât de agresiv, ci pur şi simplu nu îşi poate controla furia.
Poartă o discuţie şi cu el şi explică-i că suferi mult când îţi vezi părinţii certându-se sau roagă o soră sau un frate mai mare să vorbească cu el.
Nu te descuraja, trebuie să treci peste orice.
Fără un părinte nu ţi-ar fi mai bine, crede-mă, m-am uitat la fel de fel de reportaje, ştiri şi chiar am ajuns singură la această concluzie.
Să ai ambii părinţi lângă tine este un dar foarte frumos.

Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama, diferenta asta de ani, vezi ce inseamna pentru unii, sincer, daca si bea taicato sau are pasiunea cu jocurile de noroc, numai casa nu va fi aceea. parerea mea, sa mai slabeasca si maicata. daca zice ca este asa grasa/obeza dar sincer, nu vad bine familia asta.

| IAmTheLegendary explică (pentru anonim_4396):

Mama nu e grasa! Si batranetea e devina!

| Park1Suin a răspuns:

Cati ani ai?

| Axel22 a răspuns:

Deci putin respect, ca tatal tau are 64 de ani nu 10 ca sa il poti lua la injuraturi cum vrei tu, in loc sa sari si tu cu cearta mai bine incercai sa-i calmezi! Nu sa-l iei pe taicatu la injurii, eu in locu lui taicatu ti-as fi spart buzele, ar trebui sa iti fie rusine!

Dar la fel si la taicatu ca el a sarit la injuraturi, daca e nervos spune-i sa se razbune verbal sau fizic pe altcineva, nu pe familie!

| LILIIASMY a răspuns:

Doar mama ta ar putea lua decizia de a va lua de langa el sa puteti avea o copilarie fara griji. Poate are rude prin alte orase unde sa va trimita macar pe voi fetele. vorbeste cu ea si spune-i ca daca ea suporta acest tratament fie dar de ce si voi? Ca mama ar trebui sa va salveze! Ptr tatal tau n-am cuvinte ..ar merita sa-l pedepsiti cu lispsa voastra totala acum la batranete cand altul in locul lui ar avea nevoie de cei dragi alaturi. bafta

| IAmTheLegendary explică (pentru LILIIASMY):

Acum,sunt singura la parinti! Sora mea a plecat, s-a dus sa stea in garsiniera, iar cealalta e in alta tara si mamritata cu copil..Nu am cu cine ma duce.