| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog cu un raspuns. Am un bebe de 6 luni, care a fost alimentat la san. De 1 saptamana am inceput diversificarea, ii dau piure de legume. De aproximativ 2-3 saptamani isi baga degetele in gura si se pare ca o sa ii iasa dintisorii. Care e problema? De 2 zile a inceput sa stea cu limba afara, cand rade, cand e vesel, cand se joaca. Sta cu ea cateva secunde afara si apoi o baga la loc in gura, apoi o ia de la capat. Aveti idee daca e o problema sau e normal? Multumesc

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e cazul sa iti faci probleme, e ceva normal.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e nimic anormal in comportamentul lui, trebuie sa ii apara incisivii si el simte asta, gingia e mai dureroasa, mai umflata si el " o cauta" cu limba, se autocunoaste.

| Barajag a răspuns:

Cauza este cea a dintisorilor, incep sa-i iasa, apa sa nu-i lipseasca, lipsa apei il poate deshidrata, nu trebuie sa-ti faci prea multe griji, va dura foarte putin timp.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar apa bea de ajuns? caci in perioada de crestere a dintisorilor stiu ca se deshidrateaza usor, da-i apa fiarta si branza de vaci cu biscuiti, banane, galbenus de ou, ficatel de pasare, daca vrei vb in privat.Sanatate

| eugem35 a răspuns:

Da este ceva normal nu te speria, o sa iti faca tot felul de faze nu itrerupe alaptarea de la san pina la un an este bine sa suga laptic, si acum ca papa macarica dai supe nu mult putin dar sa manace si apica sa bea ceaiuri de anason sunt bune, nu-i da mult galbenusi de ou o jumatate de galbenusi si ficatei de pui fiert si pasat. mult bafta si sa fie sanatos, la fel si parinti lui

| elamit a răspuns:

Si eu cred ca tot de la dinti, dar pentru linistea ta mergi cu el la medic si vei afla adevarul.

| nestlebaby a răspuns:

Daca vezi ca da semne de neliniste si da sa planga, sunt la farmacii jucarii retrigerente (se baga in frigider pentru racire si apoi ii dai bebelului sa o bage in gurita, iar astfel ii amorteste gingiuta problema si durerea se diminueaza considerabil).
daca papa san, nu are nevoie de apa (asta suplimentar)pentru ca laptele mamei e f bogat si are toate ce-i trebuie.

| DraIneR a răspuns:

Uu cam ciudat probabil a gasit vreo metoda mai buna de a nu mai baga degetele in gurita. Sta cu limba pe afara sa il mai manance dintii