| N0NAM3BR0 a întrebat:

Buna dimineata, fiica mea de clasa a 4 ain prima zi de scoala vrea sa se imbrace cu blugi/pantaloni negri evazati si cu un tricou alb. Doamna lor invatatoare a spus ca fetele sa se imbrace cu fusta sau sarafan. Fiicei mele nu ii mai plac sarafanul sau fustele, nu ii place nici din cauza ca e grasa. Ceva sfaturi? E acoperita, nu e crop top sau top, e un tricou basic alb si blugii mulati. Bineinteles, invatatoarea ii obliga pe copii sa poarte sarafan sau fusta si cravata(ce o enerveaza pe fiica mea, o enerveaza deoarece o face sa para baiat, cand are parul prins in coada) sa fac ce vrea invatatoarea sau ce vrea fiica? Sfaturi? Fara comentarii jignitoare!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce importanta are ce vrea fetita, odata ce scoala a cerut sarafan sau fusta la fetite?
Ce spune scoala este lege, nu ce vrea un copil razgaiat care nu are habar pe ce lume este la 10 ansiori.

| Fatamuntilor a răspuns:

E contul mamicii, sau a al tau?
uite aici
https://www.tpu.ro/......t-singura/
Scrii destul de bine pentru 10 ani, cred ca este al mamei
Oricum
Generatia ta mami, sigur nu a purtat uniforma.
Asfel i-ai explicat fetitei ca uniforma ii face pe toti egali.Un tricou alb si un sarafan zic ca e bine. Daca e mai plinuta, fusta nu o avantajeaza.

| N0NAM3BR0 explică (pentru Fatamuntilor):

Buna ziua! Este contul mamei, eu sunt mama ei. Sarafanul tot nu o avantajeaza

| Fatamuntilor a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Daca acestea sunt regulile nu ai ce face! generatia mea a purtat sarafan din clasa a V -a pana intr-a XII, matricola, si cordeluta pe cap.

| adryang78 a răspuns:

Nici măcar n-ar trebui să puneți întrebarea asta. Bineînțeles că trebuie să facă așa cum impune învățătoarea. Mare grijă ce semnale dați copilului, de obicei nu școala e de vină pentru o educație deficitară. Dacă dumneavoastră, acasă, arătați dispreț și indiferență față de cadrele didactice, la fel va face și copilul, iar mai târziu degeaba dați vina pe școală și profesori.
Fiica trebuie să învețe că sunt anumite reguli care trebuie respectate. "Bună ziua" și "mulțumesc" se învață de acasă.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cum vrea doamna învățătoare, adevărată problemă este faptul că fiica dumneavoastră este complexata deja, de la 10 ani, în legatura cu felul cum arata.
Nu mi se pare ok sa gândească că arata ca un băiat sau că este grasa, dacă a și primit jigniri sau replici răutăcioase cu siguranță de aici ideea.
+ ÎI puteți explica faptul ca nu are de ales și că oricum merge îmbrăcată așa doar în prima zi, nici blugii mulați nu mi se par normali la vârsta de 10 ani.
Merge acolo ca să învețe, nu ca să facă parada modei, trebuia sa ii arătați poze cu uniformele vechilor generații, acolo chin.

| N0NAM3BR0 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Buna seara! AM scris gresit, voiam sa zic ca blugii nu sunt mulati, sunt wide leg

| Miruna0909 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Daca asa sunt noile generatii de plozi, cred si eu ca ma-sa si tacsu ii invata prosti, ce este in trend acum. Fete de 10 ani cu unghii cu gel, cu pantaloni mulati si top, cu rahaturi de astea
Oribil

| Miruna0909 a răspuns (pentru Miruna0909):

Mai auzi peste vreo 20 de ani, ca copilele astea de 10 ani se vor si dezvirgina, doamne fereste de asa ceva

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru N0NAM3BR0):

Aa, poate o convingeți să îmbrace ținuta dorita în a doua zi.
Prima o să treacă foarte repede, plus nu o sa fie singura îmbrăcată așa cum dorește învățătoarea, zi frumoasă!

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Miruna0909):

Fiecare generație a criticat mereu o alta generație și tot așa.
Noi doar am avut un trai mai sărac, nu aveam telefoane moderne, existau doar cele cu butoane, unde aveai maxim 2 jocuri ( unul cu un șarpe și încă ceva), astfel te jucai mai mult cu copii din sat / de la bloc, stăteai pana târziu și după erai băgat în casă de către parinti că stăteai prea mult și tu îți mai doreai să mai stai.
Dar,am avut și noi modele noastre,când un copil avea ceva nou și noi ne doream,era o moda și cu hainele nu știu care,toată lumea își dorea hainele respective pentru ca erau cu anumite personaje,poate dacă aveam condiții mulți mai bune,ca acum.
Poate și noua ne-ar fi convenit sa nu purtam " uniforme" ci,ce ne dorim și astfel este totuși și un "+" pentru ca de devii creativ ca și copil când îți alegi ținuta.
Într-adevăr nu o sa promovez ideea de a te îmbraca indecent,dar hainele decente, de ce nu?
Da, uniforma are rolul de a ii face pe toți egali, dar poate dacă s-ar schimba și ele puțin ca aspect, căci dacă mai sunt ca cele de acum 30 de ani de exemplu = evident ca nu o sa mai impresioneze pe nimeni.
Uniformele trebuie sa atragă și copilul ca să le poarte și sa fie din materiale " calitative".
Despre unghiile cu gel = Evident din ce știu eu personal, majoritatea persoanelor care pun unghii nu accepta copii sub 14 ani acolo, chiar și la 13-14 să zicem doar cu acordul unui părinte.
Dar exista seturi de unghii false pe care și le pot aplica cu lipici de lipit ungii.
Și lumea o să se tot schimbe, desenele de ieri, azi sunt altele.
Și nou o să ne schimbam, căci viata merge tot înainte.
Poate peste 30 de ani deja o să avem nave spatiale în care să locuim și o să dăm mana cu extratereștrii- Evident o gluma, dar cine știe ce ne rezerva viitorul?

| N0NAM3BR0 explică (pentru Miruna0909):

Buna ziua, fata mea nu poarta unghii cu gel, nu are voie, nici cu top, si NU cu pantaloni mulati, asa ca fata mea are unghii naturale mici, chiar daca si le rontaie, nu are skincare ca toate fetele de varsta ei sau nu pleaca singura la scoala si NU are voie cu nike si jordan si numai cu ghiozdan roz sau orice alta culoare. Nu bea bubble tea cum bea fetele de varsta ei, deci sunt o mama stricta