| Anonim9991 a întrebat:

Bună mămici! Am un bebeluș de 5 luni și nu prea mai mananca, am fost și la urgenta și mi-a zis zis ca e sanatos, am fost și la pediatru și mi-a zis ca nu e nevoie sa ii facem analize ca ea vede ca bebelușul e sanatos și vioi dar totuși nu manaca, a scăzut și în greutate. Am fost și la medicul de familie și mi-a zis ca nu e ok ca nu manaca și ca trebuie făcute analize și după ce am fost la medicul de familie am mers la pediatru...Eu în dimineața asta m-am gândit ca poate are indigestie ceva, poate i s-a aplecat fiindca i-am mai dat cereale din orez pentru 4 luni și i-am mai pus o leguma sau un fruct pentru ca asa mi-a zis doctorul...doctorul de familie mi-a zis sa ii pun câte o leguma în orez și pediatru mi-a zis ca nu are voie legume pana la 6 luni, sa ii pun câte un fruct și m-am gandit ca poate i s0a aplecat, a mai pățit cineva asa și cum ați rezolvat problema? Copilul are 5 luni și acum o săptămână avea 6. 200kg acum cred ca a mai scăzut și mananca maxim 500 ml lapte pe zi.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba medicul de familie, daca copilul are voie sa manance deja mere razuliti (pe razuitor de sticla)?
Merele razuit face foarte bine la stomac, il regleaza: daca are constipatie sau diaree, atunci readuce stomacul la regimul normal.

Nu stiu, daca bebe mai primeste lapte de la san. Laptele mamei este foarte necesar copilului, cat mai mult (unii copii sug chiar si peste 1 an). Laptele mamei il intareste cel mai mult (inclusiv imunitatea la boli), nu se poate inlocui cu lapte praf sau alte amestecuri.

| Drake21 a răspuns:

Eu cica tot asa de la vreo 5 luni am baut doar lapte praf la pliculet

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai dadea si bunicamea teapa cu tata ei de lapte

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Si m-am enervat atunci la 5 luni si de atunci am baut doar lapte la pliculet