| ella_9169 a întrebat:

Ce manaca un bebelus de 6 luni?

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Supa de legume, pasirata, pireu de cartofi cu branza de vaci sau cu ficat de pui fiert si taiat marunt sau cu galbenus de ou fiert tare si zdrobit in pireu. Supa de pasare degresata, cu galuste de gris. In general mancaruri neprajite si la inceput trebuie sa i se dea cate o lingurita doua, pentru a se obisnui cu gustul mancarii respective. Se pot da si fructe, in special mere rase cu biscuiti, banane si cu prudenta alte fructe de sezon, in nici un caz capsuni, zmeura si fragute, pentru ca unii copii fac alergie la semintele micute ce sunt in aceste fructe.
Pentru ca sa se obisnuiasca copilul cu mancarurile pe care le gateste gospodina casei, se poate incerca sa se dea, de asemenea cate putin din ce se gateste pentru ceilalti membrii ai familei si vom vedea cum reactioneaza stomacelul copilului. Nu este recomandat sa-i dam fasole boabe ori mazare, pentru ca acestea baloneaza si ar putea sa-i provoace pruncului balonari si dureri de burta.
Daca tolereaza bine mancarea noua data, cu timpul vom creste cantitatea pana a se inlocui un supt sau o masa anterioara cu lapte.
Este bine sa consulti si medicul pediatru sa vezi cu ce iti recomanda el sa-l alimentezi pe copilul tau, pentru ca el cunoaste mai bine copilul tau. Mult succes si vei vedea ca te vei decurca de minune. Multa sanatate si mult noroc pentru familia ta.

| Leea1234 a răspuns:

Poti sa-i mai dai branza dulce (scoapta)pisata unde poti sa adaugi si o banana. daca ii introduci un aliment nou pentru el, ar fi bine sa-i dai cantitati foarte mici, pentru ca stomacelul lui sa se obisnuiasca cu alimentul introdus! evita mancarurile pe care le gasesti in magazine (borcanele)sunt bune, dar mai bune sunt cele pe care le gatesti tu! cumpara-ti un blender(asta in cazul in care nu ai)si pe la 7-8 luni poti sa-i triturezi in el cate putin din mancarea pe care o prepari pentru. tine.

| doinisor a răspuns:

Ce sa spun baiatul meu cel mare are 32 ani acum si de la 5 luni miincat tot ce mincam noiin afara de fasole, mazare, peste, fasole verde, ghiveci si acum are 190 cmsi 90 kg.