| GeorgiPopescu a întrebat:

Bună seara, am și eu o întrebare pentru mămici și viitoare mămici, ce crema împotriva iritației și ce șampon /gel dus îmi recomandați pentru bebe? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| SmartASS123 a răspuns:

Ugh, iată o întrebare prostească. Ce naiba faci aici? Nu ai nicio idee despre ceea ce este cel mai bun pentru bebelușul tău? Ei bine, de ce nu încerci să te gândești singur pentru o schimbare și să îți folosești mintea de maimuță pentru a face o cercetare? Dar dacă chiar nu ești capabil să faci asta, atunci probabil ar trebui să te mulțumești cu orice săpun și cremă la întâmplare și să îți asumi riscul de a-i provoca iritații grave copilului tău. Ce crezi despre asta, geniusule?

| cori2341 a răspuns:

Noi folosim impotriva iritatiei dermastil pediatric si ca sampon dalin, dar nu te lua dupa mine deoarece sampoanele si cremele difera de fiecare piele.

| libriotecara a răspuns:

Buna,

La inceput am folosit mustela, sampon pentru copii. Apoi am trecut la gama bioderma, atat gel de dus, cat si creme. Avand piele atopica am luat atoderm, iar gelul de dus e cel albastru cu un pinguin pe el. Il spalam de cand era mic si totul a mers foarte ok.

Pentru iritatii de la pampers am folosit numai crema de galbelene. Ce-i drept la inceput ii dadeam cam de fiecare data cand ii schimbam pampersul. Apoi dupa 2-3 luni ii dadeam mai rar. Am inceput putin mai des dupa diversificare, scazand treptat folosirea ei. Acum depinde si de pielea copilului. Daca tinde sa se irite foarte des e bine sa fie dat mereu. Crema de galbenele e foarte buna.