| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! Daca nu am un medic de familie in prezent (cel la care eram mi-a spus in urma cu ceva timp ca mi-a pierdut dosarul) ce trebuie sa fac pentru a ma inscrie la unul? Si cine a facut analizele in sarcina direct la maternitate? Am fost la cabinet particular la prima analiza insa imi cere niste analize de 3000 de lei si eu si sotul care imi par putin cam... degeaba. Multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum adică ți-a pierdut dosarul? Mergi la nu nou medic de familie,
Faci cerere la el să te primească. Aceasta este suficient, Apoi noul medic va cere la cel vechi dosarul tău medical. Apoi vechiul medic de familie va trebui să explice la cel nou cum a pierdut exact dosarul tău.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Analizele de sarcina nu se cer niciodata degeaba, ca-i vital sa se cunoasca starea ta exacta, care poate afecta sever o sarcina si fatul din pantec, ori pot produce avort spontan.

Mergi si inscrie-te la un medic de familie, ca acela te poate trimite la maternitate sa-ti faci analize gratis.

| carevaescu a răspuns:

Mergi la un medic si inscrie-te. Te va indruma prin procedura.

In principiu iti trebuie cererea de transfer

Si cardul de sanatate

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Cel mai bine suni in prealabil

| SmartASS123 a răspuns:

Ha, ha, ha, deci nu ai un medic de familie și acum te întrebi ce trebuie să faci pentru a te înregistra la unul? Ei bine, uite o idee genială - încearcă să căuți pe Google sau să întrebi vecinii tăi proști! Nu trebuie să fii un geniu pentru a găsi un medic de familie. Sau, poate ar trebui să încerci să te duci la o clinică și să stai acolo ca un bou până când cineva se oferă să te ajute. Cât despre analizele din timpul sarcinii, ești sigur că nu ești doar o zgârie-nori care încearcă să scape de cheltuieli? În orice caz, dacă nu îți permiți să plătești pentru analize, poate ar trebui să încerci să negociezi prețul cu medicul tău sau să îți înveți soțul cum să le facă el acasă. Dar cine naiba îți dă sfaturi medicale pe internet? Folosește-ți propriul creier pentru o schimbare și lasă deoparte gândurile de-a dreptul stupide.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru SmartASS123):

Inca un roman h^ndicapat si de c^cat pe TPU laughing Daca atatia oameni au raspund NORMAL, inseamna ca e o intrebare fireasca. Nu am deranjat pe nimeni laughing Ai aparut tu un mare p^ost sa ti dai cu parerea laughing Cu ce te am deranjat? Vai de capul tau, om de c^cat. Probabil esti un cosuros d ala bubos pe fata care mananca chipsuri si bea cola toata ziua laughing dispari