| Mezin_Ani-Mari_1996 a întrebat:

Sunt insarcinata iar in luna septembrie a anului 2018 trebuie sa nasc. Pot beneficia de indemizatia pentru cresterea copilului daca m-am angajat in luna martie 2016 si mi-am intrerupt contractul de munca in august 2017?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi cam la limita cu conditia de a avea 12 luni lucrate in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului. Depinde in ce data vei naste si in ce data din august ai incetat munca si daca dupa incetare ai avut sau nu somaj.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Trebuie sa mergi la serviciul unde lucrezi si sa intrebi acolo angajatorul sau seful tau, banuiesc ca ai fost sau inca mai esti angajata cu carte de munca nu? Tu acum esti in concediu? Cîte luni de sarcină ai? Si ce varstă ai tu? Sarcină usoară.

| Bondarel99 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa ai minim 12 luni lucrate in ultimii 2 ani.