| codrutadejos a întrebat:

Daca eu o sa nasc in martie 2018 si am cotizat in ani 2016 si 2017 beneficiez de indemnizația de cresterea a copilului pana la varsta de 2 ani? Ce mai bun raspuns primeste funda.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca o sa beneficiezi, conditia este sa fi platit impozit pe venit timp de 12 luni in ultimii 2 ani anteriori nasterii, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2. (1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la casa de asigurări in zona unde esti tu, daca locuiesti în Bucuresti este cel mai aproape la Băneasa, si întrebi acolo, ei stiu cum sa te ajute. Ce varsta ai? Sarcină ușoară.