| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Exista vreo lege scrisă care să ne oblige sa aducem scolii acte care sa demonstreze că copilul are sau nu are probleme de natura comportomentala, psihică sau de orice fel? Participarea lui la clasa fiind interzisă din cauza acestor acte.

6 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Daca are probleme psihice, inseamna ca nu are coeficientul de inteligenta de a se integra la scoala atat dpdv didactic, cat si social.

| Ilovedinero a răspuns:

Dacă dirigintele observă ceva ciudat in comportamentul copilului are dreptul de a cere astfel de documente.Participarea la clasă nu are, legal, cum să fie interzisă. Dacă copilul face probleme la oră se poate lăsa cu note scăzute la purtare, exmatriculari insa nu are voie sa ii interzica accesul la invățământ

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ilovedinero):

O alternativa la asa ceva ar fi chemarea politiei si eventuala internare a copilului la un spital psihiatric, FARA acordul parintilor. Daca considera ca vai, dreptul oricui de a fi la scoala, dar cum imi cer mie asa ceva?

| Ilovedinero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, in Romania toti elevii au dreptul la educatie in scoli(nu spun ca sistemul este bun, spun in ce constă). Până si elevii cu dizabilitati su voie să invete in orice scoala. Dacă are probleme de natura psihică exista consilier/psiholog scolar

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ilovedinero):

Deci cit de fucked e chestia asta? Astept cu mare interes cand o sa dea careva foc unei scoli. Eventual sa injunghie mortal un profesor, doi, trei. Poate abia atunci o sa faca si profesorii o greva pe bune si nu vor renunta la ea decat atunci cand chiar se vor fi luat masuri de bun-simt. A, da, si desfiintarea mizeriilor alora de inspectorate, niste cloace pentru membrii de partid, nimic mai mult.,

| norisorulpufos a răspuns:

Dacă copilul are așa comportament și deranjează toată clasa ar trebui să te ocupi un pic de el să vezi cauza, ar fi o șansă să rezolve poate un psiholog.