| anonim_4396 a întrebat:

Cum ii pot convinge pe parintii mei să-mi iau o casca full face din bani mei(ei zic ca transpir și ca nu am viziune dar am testat-o pe a unui prieten și m-au vazut cu ea și tot zic la fel)? Spuneți ce sa fac ca să ii conving ca vreau sa îmi pun și camera pe ea(mai toți copiii din orașul meu au și parintii mei i-au vazut).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Le spui ca daca iti mai controleaza ei banii de buzunar, vei ajunge un fatalau.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am cedat niciodata in fata copilului tupeist sau obraznic care incerca sa-si manipuleze parintele cu "dar totii copii au, vreau si eu...", fiindca nu este normal sa cedezi in fata copilului!
Copilul trebuie sa asculte intr-totul de parinti si sa nu comenteze inutil.

De casca aia nu ai nevoie la scoala, deci nu ai de ce sa arunci banii pe asa ceva.
Daca ai strans ceva banuti, apai foloseste-i la vara sa mergi intr-o tabara cu colegii de clasa sau prietenii tai.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, copiii trebuie sa asculte de parinti, sa se comporte ok, sa invete, dar nici asa sa fie soldatul parintilor si sa nu aiba dreptul sa vrea nimic, sa comenteze nimic, sa nu aiba un cuvant de spus, ca il nenorocesti psihologic si astia-s viitorii barbati pasaricati presul femeilor, ca li se induce in inconstient ca ei nu au dreptul sa se impuna cumva.
Daca el a testat casca si nu e asa cum zic parintii, aia e.

Pai nu trebuie sa aiba nevoie la scoala de aia, daca lui ii place, nu-s bani aruncati, depinde din ce punct de vedere punem problema.
Daca are bani economisiti din banii de buzunar, are dreptul sa-si ia ce vrea de ei, nu a cerut bani in plus, deci sunt dati de parinti, asta daca e cuminte si invata bine! Bine, afara de cumparat droguri, bautura, tigari.
Esti cam subiectiva, trebuie sa fim obiectivi.

Eu de ex nu as lua casca aia ca nu mi-ar trebui, dar nu trebuie sa gandesc din punctul meu de vedere.
Vrea sa puna camera sa filmeze pe unde se duce, nu e ceva rau pana la urma.

Daca nu vad eu sensul la ceva, nu inseamna ca nu are sens pentru cel in cauza.

| Vântulalb a răspuns:

Din banii tai? Tu esti angajat undeva? Muncesti si primesti salar?

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Are banii lui din banii de buzunar, deci este okey, i-a strans si bravo lui.
Ar trebui sa isi ia casca daca isi doreste si daca a testat si nu e asa rau cum zic parintii.

| Anonimul151 a răspuns:

Sunt banii tăi din economiile tale? Sau lucrezi undeva? Dacă sunt banii tăi de ce nu îți poți lua? Câți ani ai?