| anonim_4396 a întrebat:

Cum îl pot face pe fratele meu mai mic să facă treburi prin casă?
Nu vrea să o asculte nici pe mama, nici pe mine.
Trebuie doar să-şi bage hainele în dulap(sunt deja împachetate)
Tot timpul spune ca o sa le adune dar nu o face. Au trecut zile de cand nu o face.
Si sa nu mai spun de curatat! Tot timpul iese afara sau sta pe telefon cand are ceva de facut.
P.S.: are 14 ani

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu-l mai poti pune la colt sau bate, dar trebuie sa fie pedepsit prin luarea obiectelor care-i sunt cele mai dragi!
Telefonul de exemplu sau accesul la jocurile de pe computer.
Odata ce il pedepsesti, se va invata minte si va executa ce are de facut.

| dannyel86 a răspuns:

Simplu: iei telefonul, pui parola pe el si nu il deblochezi pana nu face curatenie sau ordine in dulap.
Un copil poate fi stimulat si pozitiv, nu neaparat prin constrangere. happy Ma refer la mici recompense, pentru care el s-ar bucura.

| KanameKuran a răspuns:

Poti folosi diferite tactici.
1) Poti sa il rasplatesti (cu bani sau dulciuri) daca isi face sarcinile cum trebuie si repede (foarte eficient)
2) Poti sa il pedepsesti pentru ca nu isi face treburile in timpul acordat (foarte ineficient si poate duce la repercursiuni neasteptate)
3) Poti sa il "torturezi" mental (ex: in loc sa ii iei telefonul, ii iei doar incarcatorul si il privesti cum se chinuie sa salveze baterie)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E nevoie de multa disciplina. Poti incepe prin a-l face sa devina vegan, o sa fie nu doar mai sanatos dar si mai disciplinat, mai atent cu nevoile celor din jur. Va empatiza cu animalele cu porcii si gainile si apoi va empatiza si cu tine.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Si copii sunt dresabili la fel ca si alte animale. Unele animale sunt mai docile, altele mai incapatanate.Pentru cele mai problematice cazuri este nevoie de oameni(dresori) mai specializati."Spune-mi cu cine te aduni ca sa-ti spun cine esti".Nu exista formule magice pentru ce ai intrebat, sfaturi se pot da, unele mai generale, altele mai la obiect.Depinde si de inteligenta ta, daca poti receptiona mesajul meu, eu cred ca o ai...

| GigiDurul a răspuns (pentru Violleta2022):

Am mai incercat tactica cu telefonul dar s-a sfarsit prin amenintari si aruncatul hainelor mele pe geam...
E cam impulsiv cand e vorba de telefon.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GigiDurul):

Nu tu trebuie sa fii cel ce aplica pedeapsa, ci parintii tai!

| Kely2820 a răspuns:

Am vazut că multi spun sa-i iei telefonul, daca are 14 ani cauta și el distractie si lucruri noi daca poti du-l la o sala de jocuri ceva sau să-l duci la o petrecere (nu pana la 4 dimineața) sau să-l lasi la niște prieteni, chiar daca merge la prieteni se simte mai bine dacă-l lasi, nu stiu situatia dar asta e o soluție f buna decat sa ii iei telefonul.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu daca este vina copilului sau a educatiei de acasa.
Ala e genul de copil la care I sa umblat foarte mult in coarne.Trebuie sa i se ia telefonul, sa I se explice ca parintele e parinte, trebuie pedepsit cand nu face ce trebuie.

| AliGab a răspuns:

De pedeapsa (de exemplu nu are acces la telefon sau nu ii da bani de buzunar sau ii limiteaza accesul la internet) si autoritate a auzit mama ta?