| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum pot contribui parintii la fericirea copiilor lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii ofere o educatie buna, sa ii ofere afectiune si sa il faca sa coenstientizeze ce este mai important in viata.

50 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Sa fie alaturi de ei si sa-i sustina.

| Purec a răspuns:

Imi este destul de dificil sa ma pronunt, nu am copii, si nici nu cred ca o sa am vreodata, insa o sa incerc. Personal, cred ca ar trebui sa se tina cont de anumite lucruri:

1. Parintii trebuie sa inteleaga nevoile copilului, si sa fie gata sa isis chimbe aprerea, sa fie maleabil si sa stie sa fie "prieten" cu copilul lui.

2. Sa il protejeze intr-un mod in care sa nu ii ingradeasca dezvoltarea. Sa icnerce sa il ajute, nu sa il oblige sa accepte ajutorul

3. Cel mai important, dupa parerea mea de "neavizat" este sa ii lasi copilului tau loc sa se exprime, sa se dezvolte si sa I-a decizii. Adica sa fi langa el neconditionat, sa mergi pana la capatul lumii pentru el, ofera-i experienta ta de viata, dar nu il obliga sa o accepte...

4. iar foarte important, tu ca parinte, sa intelegi in ciuda faptului ca ai o varsta si o experienta mai mare decat copilul tau, pai gresi si tu. Recunoaste in fata copilului tau atunci cand gresesti si repara greseala, fiecare dintre noi greseste. Asa o sa fi un exemplu pentru copilul tau. Daca tu ca parinte nu respecti lucurri care vrei sa le faca el, atunci ai gresit abordarea

| Nectunt a răspuns:

Întrebarea este foarte bine pusă. Într-adevăr, părinții pot contribui la fericirea copiilor lor, dar nu o pot oferi.

Id est, dintre toate lucrurile pe care le oferim, dintre toate gândurile pe care le transmitem, dintre tot ce dăm noi mai departe, cele mai de preț sunt învățăturile. Putem ajuta oricând cu lucruri materiale, putem face oricând pe cineva să fie fericit spunându-i o vorbă bună, dar pe primul loc rămâne învățarea. „Cel mai bun profesor este acela ce te învață să înveți.".

Nu o să putem fi mereu lângă o persoană ca să o putem face fericită în permanență, dar putem, de fiecare dată când suntem alături de ea, să o învățăm lucrurile care ar putea-o face fericită oricând.

Cât despre copii; aceștia ar trebui învățați mai întâi să se descopere pe ei, să fie capabili să se descurce în viață, deoarece fericirea nu este ceva ce vine din senin. Fericirea este sentimentul pe care îl simțim atunci când totul în jurul nostru este în echilibru. Ca să fim în echilibru trebuie să fie curățenie în noi și în jurul nostru. Nu putem să facem curățenie în jurul altei persoane, darămite în interiorul ei. Tot ce putem este să o învățăm să-și facă singură ordine prin lucruri.

Pentru mai multe texte pe teme etice și filosofice: http://nectunt.ro/index.php

| Liviu a răspuns:

Sa ii sprijine si in cele mai nebune 'teluri' ale lor.Cu toate ca uneori gresesc, trebuie doar sa ii susti, nu le poti fi contra mereu. Unii parinti prea fac drama din un tatuaj, sau 2 3 piercinguri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-i sprijine mai mult moral decat material.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu experiența de viață, financiar, tact, înțelegere și vigilență.
Pa, pa.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Nectunt):

Da, apreciez raspunsul tau. Este punctul de vedere uman. Dar, din punctul de vedere a lui Dumnezeu, cel caruia ii datoram viata di privilegiul de-a fi parinti?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Legiuitoarea):

Apreciez.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Purec):

Da foarte potrivite argumente aduci, chiar daca nu esti parinte. Desigur, fiecare am fost copii cuiva. Lnsa daca am lua in considerare faptul ca am fost adusi in existenta de catre parintii nostri, doar cu ajutorul celui care este sursa vietii, adica Dumnezeu. Da, stim bine ca parintii trebuie sa munceasca din greu pentru a le asigura copiilor cele necesare vietii, atat cat este posibil. (1 Timotei 5:8), dar copiii sunt fericiti daca si parintii sunt fericiti invatandu-i sa-l iubeasca pe Dumnezeu si sa asculte de El.(Efeseni 6:4)Daca parintii arata iubire fata de Dumnezeu, exemplul lor poate avea un efect profund asupra inimii copilului. Educatia bazata pe Cuvantul lui Dumnezeu ii poate ajuta sa-si dezvolte un mod de gandire sanatos. Daca ai Biblia te rog sa citesti Deuteronomul 6:4-7: Proverbele 22:6.

| PorumbRodica1965 explică:

Multumesc pentru atentie la stabilirea categoriei TPU.

| LTAA a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Privilegiul de a fi parinti il facem noi, ca si creaturi concrete.

| LTAA a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ne aflam la categoria Parenting(dezvoltarea copiilor), nu la Religie.

| Purec a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu mi-am dat seama ca vreti un raspuns din punct de vedere religios. Eu unul, spre deosebire de dumneavoastra prefer sa raman obiectiv. Nu neg ca educatia in spiritual si cuvantul lui DUmnezeu ofera o educatie sanatoasa, dar nu este neaparat necesara. Eu daca o sa am un copil vreodata, o sa ii spun despre ce este vorba si il voi lasa pe el sa aleaga. Desi am un respect deosebit pentru credinta, si pentru oamenii care cred cu adevarat in Dumnezeu, nu pot pune totul doar in seama lui Dumnezeu. Parintii trebuie sa fie un model pentru copii, dar trebuie lasati sa se dezvolte separate si sa isi aleaga singuri calea, nu as risca niciun moment sa ii ingradesc posibilitatea de a se dezvolta in modul in care doreste. Poti sa ii spui si sa il inveti ce este bine si ce este rau, dar gresesti daca II IMPUI ce este bine si ce este rau.

Ca un exemplu, daca un adolescent merge in club sambata seara si sta pana la 02:30, nu este un lucru rau. Atat timp cat el intelege sa isi impuna singur anumiote limite. Poti sa bei, dar sa ai anumite limite. Eu nu as impune unui copil "nu faci asta ca nu e bine", sau " nu face asta ca este pacat", inclusive Dumnezeu face acest lucru, ai libertatea sa alegi. El iti spune cum este bine, dar nu te obliga sa si faci cum este bine. Personal am impresia ca daca iti cresti copilul in spiritual credintei, nu il transformi neaparat intr-un om bun, iar riscurile, sunt de deaprte prea mari pentru a fi un model de educatie viabil...

| PorumbRodica1965 explică (pentru LTAA):

Nu stii ce vorbesti copile, din terte cauze mi-a ajuns intrebarea la categoria aceasta. Si ce te zgaraie pe tine? Nu-ti convine nu raspunzi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Purec):

Da, la varsta ta vezi asa lucrurile. Insa gandeste-te in ce stadiu este tineretul de azi? Cum arata societatea in mijlocul carea traim, cum arata viata pe pamant in general. Ce crezi, este buna? Asa ar trebui sa fie? Daca asculti stiri la radio -tv, massmedia, ce auzi? Cate vesti bune? Ce crezi asa a vrut Dumnezeu sa fie viata noastra si-a intregii omenirii? Incotro ne indreptam? Tineri, ce ve-ti face cu viata voastra?

| Purec a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu stiu ce varsta aveti, dar desi nu sunt de acord cu ideile pe care le prezentati aici, totusi va respect opinia. Sunt oameni diferiti si opinii diferite, si cred ca fiecare ar trebui sa respecte opiniile celuilalt.

Ca sa raspund la intrebari, sa nu raman dator:

Cred ca tineretul de astazi este intr-un stadiu bun. Poate sunt eu putin mai liber in gandire, dar totusi, tinerii din ziua de astazi despre care vorbiti, cred eu ca se indreapta intr-o directie buna. Depinde si in ce mediu observati tinerii. Eu consider mai degraba ca societatea in care traim este inca produsul celor care erau tineri in anii 70. Daca observati cu atentie, conducerea tari este asigurata de oameni care au in jur de 50 de ani in medie, adica fix tinerii din perioada comunista, nu de cei de acum.

Viata pe Pamant nu este foarte buna, dar este cea mai buna din totdeauna. Speranta de viata a crescut, avem acces usor la informative, la educatie si depinde DOAR de noid aca reusim sau nu. Desigur, e usor sa dam vina pe esecuri pe stat, pe primar, pe Mos Craciun, pe ghinion sau de ce nu pe Dumnezeu, dar totul depinde de noi.

Din apcate in mass media nu o sa auzim prea des vesti bune. Dintr-un singur motiv, vestile bune nu fac audienta. Daca ar fi un jurnal de stiri numai cu lucuri bune, nu s-ar uita nimeni. Audienta este facuta de crime, violuri, furturi, drogati, curv si prosti. Oamenii care fac televiziune o fac pentru bani, nu din ratiuni religioase a a releva lumii faptele bune ce se petrec in jurul nostru.

tinerii din ziua de astazi sunt cei care se implica. Lucru care nu este neaparat adevarat la generatiile anterioare crescute in communism. Eu nu pot trece pe langa cineva care are problem, ma opresc si il ajut, chiar daca este un necunoscut, si asta fara sa am o cultura religioasa nici macar medie, si FARA sa cred in Dumnezeu. Cu toate astea am vazut oameni religiosi, care stateau la biserica la slujba, iar un om era pe jos intins, FIX in fata bisericii! M-am dus la el, iar oamenii din biserica mi-au spus ca este beat, sa il las dracu ( nu infloresc, chiar asa au spus). Omul ala suferise un atac cerebral. Ce e drept, era baut, dar un om baut nu merita sa moara, iar in biserica aia erau sute de persoane nepasatoare!

Mi-as dori ca oamenii sa fie buni, dar nu de frica, si nici sa nu le fie impusa chestia asta

| Admunssen a răspuns:

Parintii, pentru copii pot face doar doua lucruri. Sa ii faca fericiti sau sa ii faca nefericiti. Cat desprea adevarata implicare a parintilor in fericirea copiilor, acestia vor putea pune in balanta, abia dupa ce ei vor deveni parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Depinde la ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ce enervante is raspunsurile astea laughing

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună.
Bine, stai jos!
Pa, pa.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Purec):

Ai o atitudine buna. Dar vezi tu, acolo in biserica cica erau crestini. Ai cui crestini? In dreptul acestor crestini, este permis tot ce poate fi rau impotriva aproapelui. Ai cui crestini sunt? De ce s-au dus in locul respectiv? Pentru a invata sa fie mai buni? De la cine? Sigur, nu ii indeamna nimeni la rau, dar nu invata ceea ce trebuie. Crestiniii adevarati sunt recunoscuti prin iubire si respectarea Cuvantului lui Dumnezeu Biblia. Cred sau nu sunt sigura daca te-am intrebat daca ai Biblia?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Da, apreciez raspunsul. Dar pentru ca suntem la categoria,, religie " ar trebui adaugat inca ceva.

| PorumbRodica1965 explică (pentru PorumbRodica1965):

La aceea categorie postam.

| Purec a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Erau oameni care au ales nesiliți de nimeni sa meargă la Biserica. Stăteau acolo din credință. Desigur, este greșită o abordare in care toată lumea dintr-o biserica trebuie sa aiba valori morale doar pe bază de credință. Nu stiu la ce va referiți prin "ai cui creștini", Biserica era una "normala" ortodoxa. Biblia nu o am, dar am citit vreo 70% din ea, excluzând părțile mai puțin plăcute. Prefer sa iau Biblia doar prin prisma valorilor morale pe care le susține.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De fapt cineva a schimbat la ''Parenting''.Asa mi se pare si normal caci nu vad ce legatura are fericirea copiilor cu religia.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Nu crezi ca, daca Dumnezeu este sursa vietii, lui ii datoram viata noastra si El ar trebui sa fie pe primul loc in viata noastra? Daca ai Biblia, te rog sa citesti in Deuteronomul 6:6-9.,si Efeseni 6:4> Succes. Multumesc pentru raspuns.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Purec):

Stii ca Isus a vorbit despre crestini adevarati si falsi. Crestinii adevarati,, vor fi recunoscuti prin iubire spunea Isus "(Ioan 13:34, 35 ), cat despre asa zisii crestini care nu participa la infaptuirea vointei lui Dumnezeu (se urasc, se calomniaza, se jefuiesc, sunt cruzi, ingamfati, mincinosi, imorali...) tot ceea ce este impotriva vointei lui Dumnezeu, gasesti acolo, (Galateni 5:19-21) Este important sa citesti versetele biblice, le poti lua de pe net.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Purec):

Stii ce spune Biblia,, credinta fara fapte este moarta. Sau, degeaba am eu credinta daca nu am fapte, sau degeaba ai tu fapte daca nu ai credinta. Ia Biblia de pe net si cauta in Exodul 20:1-17, citeste cu atentie, si mediteaza, si vezi cate dintre cele 10 porunci se respecta cu strictete in biserica la care tu mergi. Daca mergi.

| mateir84 a răspuns:

Salut,majoritatea copiilor sunt fericiti in preajma jocurilor pe tableta, laptop, etc., acest articol vorbeste despre asta :http://www.totulpentrutine.tk/jocuri-online-pentru-copii/

| PorumbRodica1965 explică (pentru mateir84):

Salut. Da, asa este. Dar consideri tu ca vor avea un viitor fericit, si azi sunt multumiti? Nu cred. Cu cat au mai multe jocuri, sunt mai dezorientati. Ia gandeste-te, cate jocuri ai avut tu in copilarie? Care au participat la educarea ta, ca sa poti spune azi,, asta mi-a fost de folos in viata." Ei bine, nu sunt eu ca si un cal cu obloane sa vad doar inainte, dar e normal sa se joace copiii, dar nu se stiu juca. Jocurile sunt murdare la fel ca si gandirea celor ce le-au facut. Nu au nici un sens, doar bani, violenta, aroganta, imoralitate, promoveaza ceva eficient? In toate cazurile banul este scopul si violenta.