| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum pot contribui parintii la fericirea copiilor lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ii ofere o educatie buna, sa ii ofere afectiune si sa il faca sa coenstientizeze ce este mai important in viata.

50 răspunsuri:
| mateir84 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Salut,sunt de acord cu tine si ai perfecta dreptata dar sa nu uitam ca generatia se inoieste ce se aplica atunci cand am fost noi mici acum este putin diferit, eu zic ca daca parintii se implica in dezvoltarea copiilor si se asigura ca jocurile fie ele pe laptop sau afara sunt cu caracter de dezvoltare este bine.

| PorumbRodica1965 explică (pentru mateir84):

Daca jocurile sunt educative, salutam, indiferent unde se pot desfasura, dar gandeste-te in aceste jocuri cat sunt indemnati copiii sa vada realitatea de azi, si cat li se prezinta fictiune violenta, si alte tampenii cu care producatorii pot atrage pentru a face bani. Cat sunt indemnati copiii sa-l cunoasca pe Dumnezeu sursa vietii,

| PorumbRodica1965 explică (pentru mateir84):

Ce crezi tu, daca stiinta si tehnica sunt foarte avansate, in ce procent sunt de folos societatii? Iata, tot mai multe boli, -medicina inapta de-a vindeca, tot mai multe crime, accidente, zilnic la stiri auzi doar asa ceva. Coruptia in floare, excrocheriile la moda, imoralitatea sexuala, drogurile, avorturi, divorturi, oameni rai, tradatori, umflati de mandrie, calomniatori, copii abuzati, copiii neascultatori de parinti, cu tot felul de scoli, dar fara eficienta, cu diplome fictive si fara locuri de munca, oameni saraci, amarati, vaiuri peste tot. Oare unde este eficienta tehnicii avansate? In bombardiere de mare precizie, in rachete, cu purici, in telefoane ultra si avioane super, in masini de tot felul, nu-i vorba, ca sunt multe lucruri foarte bune, folositoare, dar, omenirea este in mare haos, si tot mai nefericita. Ce crezi pana cand?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu fericirea conteaza ci sanatatea si implinirea. exagerez ca sa intelegi: degeaba ajunge un drogat fericit, retardat si nesanatos.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Cam asa, dar daca a ajuns pana acolo, sa fie un drogat, e grav, dar nu fara sansa de recuperare, insa retardat, acolo este problema care inca oamenii nu o pot elimina. Nu?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da. in general din cate vad. parintii se concentreaza pe alte lucruri decat a avea un copil destept care stie lucruri utile in viata cu adevarat. se concentreaza pe a avea un copil frumos si fericit. ceea ce e stupid. ar trebui sa se concentreze in a avea un copil ce e destept. implinit si care nu e superficial.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Da.Numai stii cum se zice, daca parintii nu au, de unde sa dea? Si ei parintii cei mai multi au nevoie de educatie spirituala in primul rand.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Acuma gandeste-te, ce multi sunt ofticati pentru ca nu se mai vrea din partea unora, religia ca disciplina in scoli, dar nu realizeaza, ca, nu copii au de de castigat din aceasta afacere, ci, cei care o predau,(popii sau suplinitorii ), care de fapt se revolta ca nu vor mai avea loc de munca, asta e o afacere buna. Unde este eficienta? Macar daca ar cunoaste Biblia si sa predea o invatatura sanatoasa si placuta, dar ii invata baliverne, neadevarurui, ba cei care ar trebui sa predea cu simtul blandetii si cu bunatate iubitoare, sunt duri, ingamfati de mandrie, vorbesc urat cu copiii, ba unii le spun lucruri imorale,, tocmai de aceea nu sunt agreati si sunt respinsi, caci isi cauta doar folosul lor.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sunt de acord cu ce ai precizat.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Consider ca cel care este sursa vietii, stie cel mai bine, ce ne este de folos, tocmai de aceea in aceste zile din urma cum le numeste Biblia, se pune un accent foarte mare pe invatatura adevarului consemnat in paginile Biblieisingura carte de la Dumnezeu si de folos omenirii. Dar, pentru cei ce asculta mesajul si invataturile ei, inseamna salvare pentru viata vesnica (Daca doresti te rog sa citesti Isaia 48:17-20; 2TRimotei:3:1-5; Apocalipsa 21:3, 4.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Zice dumnezeul tau iubitor:"Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 "Dacă un om merge cu o femeie măritată, dacă merge cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea să fie pedepsiţi cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://biblia.resursecrestine.ro/leviticul/20 deschide chiar biblia din casa si verifica

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca Dumnezeu stie ce ne este de folos, ne indruma, pentru ca ne iubeste, dar daca il recunoastem si dorim sa faca parte din viata noastra ascultam, daca nu ascultam de El, de cine ascultam? De Satan (1Ioan 5:19)Dupa parerea ta, este buna imoralitatea sexuala? Aduce foloase, bucurie, pacea mintii? Sau doar lucruri negative? Relatia noastra cu Dumnezeu este conditionata de ascultare, credinta, iubire, >cine nu vrea, El nu-l obliga. Ex: tu, sau eu, nu suntem obligati sa ne recunoastem parintii, sa-i respectam, sa-i iubim (dupa gandirea omului instrainat de Dumnezeu ) dar dupa principiile biblice, avem datoria morala, sa-i respectam.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Psihologia si filosofia sunt extrem de avansate fata de o carte scrisa in urma cu 2000 de niste oameni primitivi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Asta este concluzia ta? Psihologia si filosofia, sunt ramuri importante, dar cu ce au schimbat viata omenirii?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vezi filmul Agora

| JesusIsLoveJesusIsLife a răspuns:

Cu un Bugatti probabil

| PorumbRodica1965 explică (pentru JesusIsLoveJesusIsLife):

Cam da? La unii.

| LeZizu a răspuns:

Sa ii ajute cat pot ei de mult
Sa aibe incredere in ei
Sa se joace cu ei
Sa nu ii streseze foarte mult

| zmotocel13 a răspuns:

Sunt parinte. Ca orice parinte imi doresc un copil fericit. Un copil poate fi fericit daca petreci mai mult timp cu el, daca il asculti, daca esti apropiat de el... Ce am observat eu insa, copilul meu este foarte fericit atunci cand te joci cu el. Asculta si respecta persoana care se joaca cel mai mult cu el.
Ar mai fi si alte idei. Le puteti gasi aici:
http://trenda.ro/familie/cum-sa-cresti-un-copil-fericit/

| TheWisest a răspuns:

Il pupi pe gura