| Duucu a întrebat:

De ce părinții nu mai oferă suport moral copiilor lor, ci doar material?

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Pentru ca copiii asta cer si cand le spune : hay ma sa vorbim si noi despre viata ta, copilu: lasa-ma da-mi 10 lei si fac ce vrei. Nu da vina pe parinti ca copiii sunt problema.

| valentingb a răspuns (pentru AtateaConditii):

Daca unui copil ii spui in fiecare zi ca exista fantome, toata viata va crede ca exista fantome. Daca unui copil ii spui ca il iubesti si ca este bine sa ii tii in brate si este anormal sa nu ii tii in brate, va creste stiind ca e bine sa fie tinut in brate. Totul, dar absolut totul la un copil tine de educatia pe care le-o insufla parintii. Oricat de incapatanat as fi eu, si crede-ma ca sunt in zodie incapatanata cu ascendent in alta zodie incapatanata, daca am fost crescut stiind de "sarut mana", chiar si acum ca nu mai sunt copil, tot "sarut mana mama" zic.
Daca bunicul meu nu mi-a aratat afectiune cand eram mic, mi se pare ciudat acum cand mai trec pe la el sa ma prinda in brate. Asta nu inseamna ca nu caut afectiune sau nu stiu sa ofer afectiune, doar ca nu ma astept la asta din partea lui.
Si uneori sunt si copii mai duri, care stiu cand cineva ii iubeste, nu au nevoie de gesturi mari,si nici nu fac gesturi mari,mai barbatosi.
Ai grija la cacofonii, sunt prea multe in atat de scurt text.
Acum sa raspund intrebarii, prin suport moral te referi la consfatuire,sustinere morala si incurajari? De ce? Pentru ca sunt imaturi, prosti, lenesi si prea putin prevazatori. Imaturi pentru ca prefera sa dea banii pe tigari decat sa trimita copilul la cursuri speciale (sport,sah, dansuri, programare, gatit), prosti adica needucati si lipsiti de intelect, lenesi pentru ca prefera sa bea o bere decat sa se intereseze de copil si putin prevazatori pentru ca nu pun un filtru de protectie la internet, nu ii invata ce e bine sau rau, nu ii asculta cand sunt tristi, nu ii intreaba ce ii doare, nu se intereseaza de persoanele din jurul lor, si considera ca pana la 16 ani nu au motive de ingrijorare in privinta comportamentului sexual al copilului.

| Duucu explică (pentru valentingb):

Foarte corect, și săracul copil stă prin parcuri și plănge pentru că nu a fost încurajat înainte de examen și a avut o stare proastă în timpul ei.Și încrederea oarbă pe care o au părinții asupra copiilor e egal cu zero.

| AtateaConditii a răspuns (pentru valentingb):

Asa se intampla cand un copil este rasfatat. Daca parintii mereu il tin in brate si il pupicesc o sa devina un mare smecher iar daca nu au grija de el nu ii acorda atentie iar nu-i bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parintii ofera, problema e ca in ziua de azi copii nu mai accepta asa ceva, nu li se pare cool

| Duucu explică (pentru suntserios):

Nu-i băga pe toți în aceeași oală.

| suntserios a răspuns (pentru Duucu):

Nici tu nu baga pe toti parintii in aceeasi oala
exista familii si familii