Întrebare recomandată | guturai a întrebat:

Cum pot creste imunitatea copilului meu in sezonul rece?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DavidDa a răspuns:

Un complex de vitamine de la farmacie si sa incerci sa nu iei antibiotice de la prima raceala, lasa corpul sa isi dezvolte putini anticorpi. Cel mai bine cand vezi ca esti putin racit, mananca supe calde si ia paracetamol sinus si coldrex. Succes happy

| Morenna10 a răspuns:

Actimel si multe portocale

| KodrutZ a răspuns:

Ar fi fost o idee daca dadeai si o varsta. Miere, usturoi, vitamina C cit mai naturala cu putinta (limonada sau ceai cu multa lamiie si miere, de exemplu), alimentatie care sa NU contina decit extrem de rar mizerii ca mezeluri/cremvusti/dulciuri procesate din comert/zahar.

| Andrei7520152 a răspuns:

Intreaba un imunulog. Sau crezi ca aberatiile de aici au vreo noima?

| Yssadorra a răspuns:

Sirop de echinaceea si multa vitamina C- preferabil din fructe nu din farmacie.

| AFantasyWorld a răspuns:

Incearca fructele, de preferat citricele, ceaiuri calde si mancare sanatoasa.

| gheorghe13 a răspuns:

Vizitează pagina asta http://www.cocoon.ro/? p=6581 și caută pe net cum se face uleiul de catină, DUPĂ CARE nu îi mai da pastile de la prima tuse, nu îi da vitamine ce se dizlovă în apă și încetează SĂ ÎL MAI vaccinezi.

| gheorghe13 a răspuns (pentru DavidDa):

Nu mai încurajați să bage fel și fel de pastile. Nu e bine, doar în cazul în care vrei ca el mai departe să depindă de comprimate ce-ți golesc buzunarul. Grădina bunicii are leac pentru orice.

| lastparty a răspuns:

Ouale de prepelita 2-3 oua dimaneata pe stomacul gol poate sa le bea cu lapte sau dulceata

| kevincube a răspuns:

Învaţă-l să bea apă. Hidratarea creşte imunitatea. Pune apa lângă el şi spune-i să nu aştepte până i se face sete. Poate bea si peste 2l pe zi, nu are nimica.

| laurthelegend a răspuns:

Incearca vitaminizant cu macese si catina de la fares sau miere cu propolis
Bafta sper ca te-am ajutat!

| MOvidiu a răspuns:

Vitamina A – se gaseste in alimente precum: lapte batut, peste, galbenus de ou, ficat, morcov, dovleac, rosii, ardei gras, portocale, caise, piersici, pepene galben etc.

• Vitamina C – stimuleaza productia unor anticorpi si se gaseste in alimente precum: fructe de padure, macese, mere, rodii, citrice, varza, conopida, ardei gras, spanac.

| Mathea_Bratosin_1999 a răspuns:

Vitamine.

| ana2002maria a răspuns:

Pai mie mama imi da inghetata seara cand sunt in casa la caldura si mananc usor. MAMA E MEDIC, CREDE-MA STIE CE FACE

| IDontCareee a răspuns:

Citrice multe. Și încearcă să nu îl "înfofolești" pentru a își creea anticorpi.
Dacă îl îmbraci foarte gros, vei observa că va răci imediat după ce transpiră și iese afară.